Snad úplně každý jel někdy prostředkem veřejné dopravy, ať už autobusem, trolejbusem, tramvají či vlakem. Někomu jsou dokonce tato vozidla známá z každodenního dojíždění do práce. Mnoho času v nich tráví i německá umělkyně Menja Stevenson. Ta však nezůstala jen u strávení jízdy posloucháním hudby, čtením nebo bezcílným koukáním z okénka, ale interiér vozů, konkrétně potahy sedaček, ji inspiroval k vytvoření uměleckého díla.

Látky potahů, které často ani nevnímáme, totiž musí splňovat určitá pravidla a hlavně, musí být nadčasová a kvalitní. Vždyť by měla vydržet  alespoň deset nebo i více let! Umělkyni zaujala odolnost látek a od roku 2006 z nich začala vyrábět oděvy pro svůj projekt Bustour. Tyto potahové látky se ale běžně koupit nedají a tak musela Stevenson napsat přímo dopravním společnostem. Poté, co se jí podařilo potahy získat z nich navrhla padnoucí kostýmky, ve kterých téměř splýala se samotnými sedadly.

Zajímaly ji také reakce ostatních cestujících. Ti většinou nemohli věřit vlastním očím. Dle jejich názoru se v takovém oblečení musí člověk potit, cítit jako v brnění, nedokáže se chovat přirozeně. Další si zase nedokázali spojit, že potisk na sedadle i na oblečku sedící paní spolu opravdu souvisí a není to jen náhoda. Opravdových zvědavců, kteří by se umělkyně zeptaly na její nápad však byla jen hrstka. Zbytek raději plaše odvrátil oči.

V galerii můžete vidět, jak takové oděvy šité z potahových látek do veřejné dopravy vypadají. Umíte si představit, že byste si něco takového vzali na sebe?


[adrotate banner=“61″]


MenjaStevenson_02 MenjaStevenson_03 MenjaStevenson_04 MenjaStevenson_05 MenjaStevenson_06MenjaStevenson_01


[adrotate banner=“61″]