Vánoční komedie „Sám doma“ z roku 1990 pojednává o chlapci, který zůstal sám doma, a dvou nešťastných lupičích, kteří se snaží s tímto zvláštním dítětem vypořádat. Snímek se dostal do Guinessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější komedie 90. let a vtipy z ní jsou dávno legendární.

1. Když zloděj vleze podle scénáře do domu oknem, šlápne na ozdoby z vánočního stromku a poraní si nohy. Aby se tomu zabránilo, byly ozdoby vyrobené z cukru. Navíc herec nosil na nohou speciální gumové podložky.

 fb.ru.

2. Režisér filmu Chris Columbus byl příjemně překvapen, když herec Joe Pesci souhlasil s rolí nešťastného lupiče Harryho. Joe Pesci ale zapomněl, že natáčí vánoční komedii pro děti, a neustále nadával. Režisér byl už unavený z natáčení neúspěšných záběrů, a tak Pescimu poradil, aby místo slova „fuck“ říkal „lednička“.

 cdn-images-1.medium.com.

3. Ve scéně, kdy Kevin prozkoumává pokoj Bazza, svého staršího bratra, najde zarámovanou fotografii jeho nesympatické přítelkyně. Ve skutečnosti na obrázku vůbec není dívka, ale nalíčený chlapec. Režisér chtěl, aby si žádná dívka nevypěstovala komplexy kvůli tomu, že by ji celý svět považoval za ošklivou.

images-cdn.moviepilot.com.

4. Je neuvěřitelné, jakou měl herec Daniel Stern (Marv) odvahu vydržet na obličeji přítomnost tarantule. Herec navíc musel ztvárnit tuto scénu bez jediného zvuku, aby pavouka nevyplašil. Křik byl dodán během dabingu.

mix.tn.kz.

5. Marvova fráze „Proč jsi oblečený jako kuře?“ byla čistá improvizace. Stala se však jednou z kultovních hlášek z filmu.

6. Plán, podle kterého Kevin bojuje s bandity, nakreslil Macaulay Culkin vlastní rukou.

 i.kinja-img.com.

7. Dům, ve kterém žila velká rodina McCallisterových, je skutečný. Nachází se v bohaté vesnici Winnetka, 26 km od Chicaga. Během práce na filmu byli skuteční majitelé velmi ochotní a pohostinní. V roce 2011 byl dům prodán za 1,58 milionu USD. Dnes je to turistická atrakce.

 img.uduba.com.

8. John Candy hrál vůdce kapely, který souhlasil, že pomůže Kevinově mámě dostat se domů. Vzhledem k zaplněnému programu se herci podařilo investovat jen do jednoho natáčecího dne a odehrát všechny scény za 23 hodin.

 storage.googleapis.com.

9. Pamatujete si scénu, kdy se Harry pokouší ukousnout Kevinovi prst? Takže chtěl, aby se ho Macaulay Culkin opravdu bál. Herec se proto na natáčení snažil do chlapce nenarazit a ve chvíli, o které jsme se zmínili, ho pořádně chytil za prst. Říká se, že Culkin má stále jizvu.

10. Jedním z kandidátů na roli Harryho Lima byl i Robert De Niro, který ji však odmítl. Nakonec tedy vzali Joea Pesciho – a vyplatilo se to!

11. V rozhovoru Katherine O’Hara, která hraje roli Kevinovou ​​matku, přiznala, že Macaulay Culkin jí stále říká máma.