Londýn, zvláště pak jeho East end, je místo jako stvořené pro pouliční umělce. Svůj ateliér si zde zbudoval  i Ronzo. Tento anarchizující umělec, původně z Mnichova, se do Londýna přestěhoval v roce 2000 a od té doby inkognito – v převleku za montéra – vytváří graffiti a instaluje svoje plastiky zesměšňující soudobou britskou společnost a nastiňuje svou vizi postapokalyptického světa.

Mezi streetartovou elitu ho katapultoval nápad vytvoření sochy  Crunchyho – roztomilé příšery s mezerou mezi zuby, požírající britskou libru, jako memento úvěrové krize.


[adrotate banner=“1″]


Snad jeho nejlepším a svým způsobem i nejvíce kontroverzním počinem, se na začátku roku 2010 stala trojice „Credit Crunch“. Tyto příšerky  byly instalovány  na místo městské hranice jako  ironická pocta dračích soch, které tradičně střeží hranice City of London, ovšem s pro Ronza typicky ironickým názvem „Pity of London“.

Ronzo byl klíčovým umělcem, který vystavoval na umělecké výstavě Finders Keepers, která  pomohla nastartovat streetartové hnutí ve Velké Británii.

Svou práci vystavuje po boku takových es, jako jsou  Banksy, D * Face, Eine, Shepard Fairey, Adam Neate a mnoho dalších.

Nutno dodat, že ať  již jste nebo nejste příznivci streetartového umění ,  pokud někde spatříte Ronzovu tvorbu, dostane se vám pod kůži.

dsc04286dsc03870dsc04273dsc04261dsc04193dsc04180dsc03950


[adrotate banner=“1″]