Máte doma nevyužité nebo rozbité jízdní kolo či auto, které se chystáte vyhodit do starého železa? Chvilku prosím zadržte, nechte se inspirovat francouzským umělcem Edoaurdem Martinetem a své rozhodnutí ještě zvažte. Některé díly by se Vám totiž mohly hodit.

Tento umělec totiž dokáže ze součástek z vyřazených jízdních kol, automobilů a dalších běžných kovových předmětů smontovat věrné sošky ptáků, obojživelníků, ryb či hmyzu. Například vážkám vyrábí bříška z kousků pumpiček na kolo, nožičky much dělá ze stěračů, kovové štítky s logem výrobce kol tvoří šupiny ryb.

Nejspíš byste předpokládali, že Martinet kousky svých fascinujících kovových skládaček sváří či spájí. Tak tomu však není. Na spojování jednotlivých dílů používá zcela zásadně malé šroubky, případně jiné spojovací komponenty. Velkou pozornost věnuje také samotným součástkám, vybírá si jen ty, které se mu perfektně hodí a které do sebe zapadají jako puzzle. Pokud to není nezbytně nutné, používá je přesně v tom stavu a tvaru, v jakém je našel či koupil.

Díky tomuto náročnému postupu působí sošky nejen neobyčejně elegantně a zajímavě, ale také jim to dodává zvláštní charakter a živost. Tento postup však má i svoje nevýhody, výroba každého kousku je velmi časově náročná. Podle jeho slov svou první sošku dokončil za čtyři týdny, tu momentálně poslední až po dlouhých sedmnácti letech.

2.Fly  Mouche+054.Crayfish 5.Stickleback 10.Weevil 12.DragonflyLibellule+02R 13.Swift Crapaud+02 Fish02R IMG_0121.Rjpg  Mante-Religieuse+06 MARTINETants+PRR  Oiseau+02R Scarabe¦ü+Dore¦ü+0r2 Scarabe¦ü+MarronR+06