Najít správná slova, když váš milovaný těžce onemocní, se mnohdy může zdát opravdu velice nelehkým a nevděčným úkolem. Co takovému člověku říct? Politovat jej, nebo snad nemoc zlehčit? Ilustrátorka Emily McDowell, která zažila rakovinu na vlastní kůži, vytvořila empatická přáníčka právě pro takové situace. Ta za vás řeknou věci, které by závažně nemocný člověk skutečně chtěl slyšet. „Nejtěžší část mé nemoci nebyla ztráta vlasů, nebo když mě lidé ve Starbucks oslovovali „pane“ a dokonce to nebyly ani následky chemoterapie. Za nejhorší považuji tu osamělost a izolaci, kterou jsem cítila, když mnozí blízcí zmizeli, protože nevěděli, co říct – nebo naopak říkali hrozné věci, aniž by si to uvědomovali.“

Emily byl v jejích čtyřiadvaceti letech diagnostikován Hodgkinův lymfom ve třetím stádiu. Během té doby obdržela přáníčka, která si střílela z její plešatosti nebo navrhovala, aby si nechala udělat nová prsa. S těmi se nikdy nedokázala ztotožnit. Po devíti měsících úspěšné chemoterapie se tedy rozhodla vytvořit vlastní, o něco empatičtější přáníčka. „To s hashtagem „sr*t na rakovinu“ je lehce sentimentální, mně osobně nadávání na ni také nikdy nepomohlo.“ Většinou si při pohledu na přáníčka neřeknete „Tohle svět potřebuje!“, ale u těchto by to skutečně tak být mohlo, co myslíte? Uvítali byste taková přání i v češtině?

Přeživší rakoviny vytvořila empatická přáníčka pro závažně nemocné

Moc mě mrzí, že jsi nemocná/ý. Chci, abys věděl/a, že tě nikdy nebudu tlačit do nějaké náhodné terapie, o které jsem si přečetl na internetu.

Přeživší rakoviny vytvořila empatická přáníčka pro závažně nemocné

O jednu chemoterapii méně! Oslavme to čímkoli, co nebude chutnat odporně.

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-3

Slibuju, že nikdy nebudu o tvojí nemoci mluvit jako o „cestě“. S výjimkou toho, kdyby tě někdo pozval na okružní plavbu.

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-4

Moc mě mrzí, že jsem nebyl/a v kontaktu. Nevěděl/a jsem, co říct.

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-5

Prosím, nech mě být tím člověkem, co praští kohokoli, kdo ti řekne, že se všechno děje z nějakého důvodu. (Mrzí mě, že si tímhle procházíš.)

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-6

Když ti život dá citrony, nebudu ti vyprávět o bratranci kamaráda, co z citronů zemřel.

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-7

Vím, že #sr*tnarakovinu ti nepomůže si tímhle projít. Jsem tu kdykoliv mě budeš potřebovat.

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-9

Na tohle neexistuje dobré přáníčko. Mrzí mě to.

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-10

No, tohle je prostě na nic. Přeji si, abych to uměl říct lépe, ale mám momentálně v hlavě úplně prázdno. Chci jen, abys věděl/a, že i když mnohdy nebudu mít ta správná slova, ty vždycky budeš mít mě. Nikam neodcházím, tak doufám, že ti to nevadí.

serious-illness-cancer-empathy-cards-emily-mcdowell-11

Vždycky tu pro tebe budu.