[adrotate banner=“1″]
Vladimíra Bruntona jsem potkala poprvé v roce 1998. V té době podnikal v oboru velkometrážního textilu a s fotografií teprve začínal. Svůj první fotoaparát sice držel v ruce už jako dítě, ale tenkrát rozhodně nevěděl, že se bude jeho profesionální a umělecká dráha ubírat tímto směrem. Uplynulo pár let a všechno je jinak.
„Soubor portrétů na plátně od Vladimíra Bruntona považuji za pozoruhodný výkon. Za zvláštní pozornost stojí neobvyklá trvanlivost těchto jeho fotografií. Ty nás všechny přežijí,“ řekl o jeho tvorbě Václav Havel .
Fotografií se Brunton začal zabývat kolem roku 1999. Oželel obchodní (v té době lukrativnější sféru) podnikatelské činnosti a začal se zabývat uměleckou fotografií a uplatňovat svůj nepopiratelný talent. V roce 2006 uspořádal svoji první výstavu. Od tohoto roku jeho umělecká prestiž strmě narůstá. Během uplynulých 16 let se dostal mezi elitu českých fotografů. Jeho práce je výjimečná a originální. Umělec pořádá pravidelně výstavy.
V průběhu let, kdy se fotografii věnoval nejvíce, si vytvořil svůj vlastní fotografický rukopis, originální díky technice zpracování pozitivu, kdy aplikuje vlastnoručně vyrobenou fotografickou emulzi na předem upravené plátno nebo japonský ruční papír. Takto připravený povrch vyvolává podle vlastního receptu chemickou cestou v temné komoře. Fotografické obrazy jsou na závěr tónovány (to pro dosažení archivní stálosti) a za mokra vypínány na rám. Touto zvláštní a umělecky hodnotnou technikou vytvořil soubor fotoobrazů – portréty známých osobností v životní velikosti, které jsou takto zvěčněny i se svým podpisem. Mezi šedesáti portrétovanými byli také Václav Havel, Miloš Forman, Tomáš Baťa a další.
V poslední době se se svými japonskými kolegy věnuje vývoji, výrobě a užití japonského ručního papíru v uměleckých sférách. Ve své papírně Samurai Paper Mill v Kostelci na Hané dělá starou japonskou technikou z lýka keřů morušovníků ruční papíry Washi. Kvůli nastudování pracných postupů strávil několik týdnů přímo v Japonsku. Japonský papír Washi je tam, a vlastně po celém světě, vysoce ceněn. Díky vyspělé kulturní politice japonské vlády jej společnost řadí do kulturního dědictví své země.
Zde najdete reportáž o výrobě obrazů touto originální technikou:
Mám ráda, když je z člověka cítit umělecký potenciál. V tomto případě jsem přesvědčená o tom, že ke světovému věhlasu chybí jen krůček. Video z ruční výroby papíru washi najdete zde:
[adrotate banner=“1″]