[adrotate banner=“37″]

Moře, potápění, zahrady a pestré barvy – to je ve zkratce dílo australského malíře a spisovatele Wayna Ashtona. Ve svých malbách kombinujících malbu olejovými barvami s inkoustovými kresbami zachycuje své zážitky z cest do přírody. Ashton se narodil v Pákistánu, vyrůstal a žil ale i v Malajsii, Austrálii, ve Francii či Velké Británii. Do jeho tvorby se kromě zkušenosti ze života na různých místech světa promítá také záliba v potápění.

U moře

Filmař v laguně za soumraku (olej a inkoust na plátně)

Skoro u moře

Pinskiho herecká společnost u vodopádu (olej a inkoust na plátně)

Wayne má moře fantazie

„Thomas Hardy napsal, že je určitý typ zkreslení, který odhaluje pravdu. Když jsem seděl ve Waynově studiu, pozoroval odpolední stín a prázdné láhve od vína, malby na zdech na sebe začaly brát právě takové zkreslení,“ začíná svou kritiku Waynovy práce Jan Altmann. Pro některé z Ashtonových prací ale není zkreslení možná úplně správné slovo – malíř představuje divákovi moře či zahrady tak, jak je vidí ve své fantazii. Jeho kouzelný svět je plný mořských živočichů, palem, pláží a mořských vln.

Krámek se smíšeným zbožím za soumraku, olej a inkoust na plátně

Krámek se smíšeným zbožím za soumraku (olej a inkoust na plátně)

Malíř a spisovatel

Wayne je také znám jako autor knih Pod plechově šedým sárí nebo Rovník či rozhlasových her Teta a Tasmánský anděl z pekla. V současnosti pracuje na sérii velkých pláten, kterou nazval Ostrovy, laguny a zahrady. Věnuje se také rozhlasové hře, kterou píše na zadání Australian Broadcasting Corporation. Na světě není mnoho umělců, kteří by dokázali být originálními malíři a zároveň úspěšnými spisovateli. Austrálie má bezpochyby jednoho z nich.

Radar na moři

Na příjmu (inkoust na papíru)

Klidné moře

Klid (inkoust na papíru)

Pokud chcete vyzkoušet kombinaci inkoustu s pestrými barvami, nemusíte mít zrovna ty olejové. Anilinové barvy budou vypadat také dobře. Inspiraci můžete najít ve videu, na kterém je zachycen vznik jednoho z obrazů.