Vypadá to jednoduše. Stativ, dlouhý čas a hlava vyvrácená vzhůru s očima sledujícíma pohyb cirrů a cumulů. Jenže kdyby to bylo jednoduché, má podobně nádherné fotky každý.

Pokud sledujete českou fotografickou scénu a zajímáte se o architekturu, pak by vám nemělo uniknout jméno Pavel Kozdas. Kompozičně bravurně zvládnuté fotografie dokáží strhnout pozornost i člověka, který nemá o fotografii a architektuře ani páru. Fantastické na jeho práci je, že dokáže vyfotit dům kolem kterého denně chodí tisíce lidí (včetně fotografů) tak, že vypadá jako z jiného světa. A to architekturu nevystudoval. Jen pro ni má cit a fotografické oko.

[adrotate banner=“40″]

Na otázku Creative Life na svůj největší fotografický úspěch odpovídá stručně: „Před dvěma lety se mi podařilo dostat s mými fotografiemi pozvání do celosvětové soutěže. Snímky následně běžely na hlavní obrazovce na Times Square, z toho jsem měl opravdu radost. Letos mě moc potěšilo navázání spolupráce s AFOPem (Atelier fotografické praxe) a především získání postu Ambassadora pro ČR za Carl Zeiss, pro které provozuji workshopy a přednášky.“ A jak najít budovu, která by stála za snímek? „Většinou mi nejvíce pomůže internet, kde lidé například dokumentují budovy s běžnou nevědomostí, co se v nich z jiného úhlu pohledu skrývá. Dále pak Google maps. Je výtečné, že se člověk může procházet přes monitor cizím městem a vyhlídnout si ideální objekt. A samozřejmě díky fotografiím autorů, kteří fotí architekturu tak rádi jako já.“ Je jasné, že nejde jen o samotné stisknutí spouště, ale i o následnou postprocesovou úpravu, o níž mluví na svých dílnách, seminářích a přednáškách.

Architektura - sbíhání linií

Architektura – sbíhání linií

Architektura - sklo, beton a mraky

Architektura – sklo, beton a mraky

Architektura - sklobetonová moderna

Architektura – sklobetonová moderna

Architektura - detail celku

Architektura – detail celku

Architektura - bílá pod modrou

Architektura – bílá pod modrou

Architektura - pohyb mraků

Architektura – pohyb mraků

Architektura - umění stavět i umění vidět

Architektura – umění stavět i umění vidět

Architektura - soustřeďte se na střed

Architektura – soustřeďte se na střed

Architektura - statické i dynamické

Architektura – statické i dynamické

Architektura - v jednoduchosti je síla

Architektura – v jednoduchosti je síla

Osobně Pavlovy fotografie obdivuji právě pro nápad, čistotu stylu a preciznost provedení a přesně podle hesla „uč se od mistra“ se nechávám inspirovat. A teď máte tu příležitost i vy. Mimochodem, co třeba setkání na Open Air Foto festivalu v Českém Krumlově?

Foto: Pavel Kozdas