Asi vás nepřekvapí, že následující vynález, který lze označit za nejmenšího robota na světě, má na svědomí zrovna Japonsko – země, která je proslulá vývojem nejrůznějších robotů. Abychom byli přesní, jedná se o americko-britský a japonský projekt, na němž se podílejí badatelé z MIT (Massachusetts Institute of Technology) a Sheffieldské univerzity společně s jejich japonskými kolegy z Tokyo Institute of Technology.

Když Karel Čapek psal ve svém nejznámějším díle R.U.R. o robotech, pravděpodobně netušil, že ve 21. století se budou polykat! Tento robot zvaný „origami“ má totiž podobu malé kapsle, která se vám s přehledem vejde na dlaň ruky a aby origami robot dostál svému účelu, je třeba tuto kapsli spolknout. Uvnitř vašeho těla se poté rozbalí a v tom okamžiku je minirobot schopen plnit úkoly. To zní úžasně, že?


[adrotate banner=“60″]


Toto miniaturní zařízení však bylo vynalezeno za jasným účelem. Jak je zmíněno ve videu pod článkem, každý rok více než 3 500 lidí v USA spolkne malou baterii. Pokud taková baterie uvízne v žaludku, namísto aby ji tělo samo vyloučilo, může nám tam nadělat pořádnou neplechu. Přesně pro takový případ právě vznikl origami robot, který díky magnetu baterii dokáže zachytit a ze žaludku bezpečně odstranit. Ovládání pohybu je možné prostřednictvím magnetického pole.

Ačkoliv byl robot vyvinut za účelem odstraňování nežádoucích předmětů z trávicího traktu, jeho potenciál se zdá být daleko vyšší. Na závěr je třeba ještě zmínit, že projekt se zatím nachází ve fázi experimentu.