Tyto detailně propracované obrázky nejsou dílem tužky, jak by se mohlo zdát, ale jedná se o kirie – japonské umění řezby papíru. Jsou to ručně řezané obrázky, plné detailů a složitých technických provedení.

autor Akira Nagaya

autor Akira Nagaya


[adrotate banner=“65″]


Kirie se věnuje například japonský umělec Akira Nagaya, který objevil svůj talent na začátku 20. let, kdy ještě pracoval v sushi obchodě. Tam se učil sasabaran, což je technika vytvoření dekorací z jídla. V jeho případě šlo o originální řezání plátků do bambusových listů k přípravě sushi. Doma se snažil tuto techniku trénovat s kusem papíru a řezacího nože a dovést tak sasabaran k dokonalosti.

list - Akira Nagaya

list – Akira Nagaya

Akira Nagaya

Akira Nagaya

Teprve později ve svém životě, když si zpětně prohlížel cvičné útržky řezaných papírových předloh, si uvědomil, že to je směr, který ho baví a začal se kirie věnovat více. Tvořil různě složité obrázky z toho nejjemnějšího papíru. Tenké linie pera, rozkládající se listí, kvetoucí rostliny, hudební nástroje a mnoho dalšího.

Akira Nagaya při práci

Akira Nagaya při práci

Akira Nagaya si nakonec otevřel i vlastní restauraci, kde své kirie výtvory vystavoval jen tak pro zábavu. Jednoho dne jeho restauraci navštívili místní novináři, kteří přišli specielně kvůli jeho umění. Obdivovali jeho práci a povzbudili ho k vystavení kirie děl v galerii. „To bylo poprvé, kdy jsem dokonce uvažoval, že jsem dělal něco jako umění,“ vzpomíná Nagaya.

motýl a květina - Akira Nagaya

motýl a květina – Akira Nagaya

páv - Akira Nagaya

páv – Akira Nagaya

[adrotate banner=“65″]

V současné době je Nagaya uznávaným umělcem, který i přesto, že neměl žádnou uměleckou průpravu a byl vlastně samoukem, se dokázal dostat v kirie na mistrovskou úroveň. Jeho práce byly zveřejněny v mnoha místních i celostátních televizích a časopisech. Získal také mnoho ocenění  na výtvarných soutěžích, kde se jeho umění přirovnávalo k zázraku. V roce 2007 na 17. All Japan výtvarné soutěži získal Velkou cenu za výstavu „Dragon“ a v roce 2009 se stal potřetí vítězem na Mezinárodní výstavě umění. Za dílo „Dragon in the Sky“ získal cenu Královského muzea v Japonsku. Akira Nagaya měl také několik samostatných výstav v uměleckých galeriích v Tokiu a New Yorku.

úžasné a deailně provedené kirie

úžasné a deailně provedené kirie od A. Nagaya

svatební šaty - Akira Nagaya

svatební šaty – Akira Nagaya

motýli - Akira Nagaya

motýli – Akira Nagaya

květiny - Akira Nagaya

květiny – Akira Nagaya

svatební dekorace - Akira Nagaya

svatební dekorace – Akira Nagaya

Akira Nagaya

Akira Nagaya

saxofon - Akira Nagaya

saxofon – Akira Nagaya

Akira Nagaya

Akira Nagaya

miniatura kirie - Akira Nagaya

miniatura kirie – Akira Nagaya


[adrotate banner=“65″]