Tyto detailně propracované obrázky nejsou dílem tužky, jak by se mohlo zdát, ale jedná se o kirie – japonské umění řezby papíru. Jsou to ručně řezané obrázky, plné detailů a složitých technických provedení.
[adrotate banner=“65″]
Kirie se věnuje například japonský umělec Akira Nagaya, který objevil svůj talent na začátku 20. let, kdy ještě pracoval v sushi obchodě. Tam se učil sasabaran, což je technika vytvoření dekorací z jídla. V jeho případě šlo o originální řezání plátků do bambusových listů k přípravě sushi. Doma se snažil tuto techniku trénovat s kusem papíru a řezacího nože a dovést tak sasabaran k dokonalosti.
Teprve později ve svém životě, když si zpětně prohlížel cvičné útržky řezaných papírových předloh, si uvědomil, že to je směr, který ho baví a začal se kirie věnovat více. Tvořil různě složité obrázky z toho nejjemnějšího papíru. Tenké linie pera, rozkládající se listí, kvetoucí rostliny, hudební nástroje a mnoho dalšího.
Akira Nagaya si nakonec otevřel i vlastní restauraci, kde své kirie výtvory vystavoval jen tak pro zábavu. Jednoho dne jeho restauraci navštívili místní novináři, kteří přišli specielně kvůli jeho umění. Obdivovali jeho práci a povzbudili ho k vystavení kirie děl v galerii. „To bylo poprvé, kdy jsem dokonce uvažoval, že jsem dělal něco jako umění,“ vzpomíná Nagaya.
[adrotate banner=“65″]
V současné době je Nagaya uznávaným umělcem, který i přesto, že neměl žádnou uměleckou průpravu a byl vlastně samoukem, se dokázal dostat v kirie na mistrovskou úroveň. Jeho práce byly zveřejněny v mnoha místních i celostátních televizích a časopisech. Získal také mnoho ocenění na výtvarných soutěžích, kde se jeho umění přirovnávalo k zázraku. V roce 2007 na 17. All Japan výtvarné soutěži získal Velkou cenu za výstavu „Dragon“ a v roce 2009 se stal potřetí vítězem na Mezinárodní výstavě umění. Za dílo „Dragon in the Sky“ získal cenu Královského muzea v Japonsku. Akira Nagaya měl také několik samostatných výstav v uměleckých galeriích v Tokiu a New Yorku.
[adrotate banner=“65″]