Místo barev staré plasty, místo štětce horkovzdušná pistole – tak by se dal popsat osobitý styl, ve kterém se jihoafrický umělec Mbongeni Buthelezi rozhodl spojit svůj talent se zájmem o ochranu přírody. V rázu ‚Plastic Fantastic‚, jak autor své umění pojmenoval, vytváří obdivuhodné portréty, abstraktní obrazy, či výjevy z africké historie.

Technika tohoto umění je opravdu zajímavá – jednotlivé plastové proužky se za pomoci horkovzdušné pistole lepí na plátno, vrství se jeden na druhý, čímž se vytváří fascinující efekt. Zblízka obraz působí jako abstraktní dílo, mix různých svislých i podélných linií a tvarů, ovšem pokud poodstoupíte o krok vzad, tyto čáry se promění v jedinečný portrét.

[adrotate banner=“50″]

Buthelezi, který se této technice věnuje již 23 let, je zároveň nadšený zastánce recyklace, tráví velkou část svého volného času sháněním materiálu k vytváření svých děl. V ulicích Johannesburgu sbírá nejčastěji použité plastové tašky, sáčky a další plastové materiály. Svou prací chce umělec ukázat, že k umění není třeba drahých materiálů a že i bez peněz lze dosáhnout velkých věcí. Za své dílo získal několik ocenění, a to jak za výjimečné nadání, tak i za svůj aktivní přístup k ochraně přírody.

 

paint Mbongeni Buthelezi 5 Mbongeni Buthelezi 4 Mbongeni Buthelezi 3 in_a_bottle_2 ARTIST4 ARTIST2

[adrotate banner=“50″]