Když pětadvacetiletý rodák z Klášterce nad Ohří Michal Kutik zveřejnil na své facebookové stránce fotky rozpracované kresby Jaromíra Jágra, přibylo mu během pár dní 10 tisíc fanoušků. Přitom stránka získala za necelé dva roky své předchozí existence „jen“ něco kolem tří tisíc sledujících. Byl to zjevný úspěch, okamžitě se ale také vyrojily komentáře, které zveřejnění kresby označily za vypočítavý tah. Hrálo se totiž zrovna mistrovství světa.

[adrotate banner=“37″]

Jágr

Jaromír Jágr – kresba, která Michalu Kutikovi přitáhla na facebookovou stránku tolik fanoušků

Jak jste se cítil, když vám najednou na stránce začalo naskakovat takové množství fanoušků?
Ze začátku to samozřejmě byl skvělý pocit, ale postupně ho vystřídal trošku strach z toho, co vlastně s takovým množstvím fanoušků. Během několika dní mi psaly stovky lidí s různými žádostmi a já tak trochu nevěděl, co dělat. Po pár dnech se ale situace uklidnila. Spíš to teď vnímám tak, že mám prostě jen mnohem širší publikum k oslovení, akorát s tím rozdílem, že nemohu reagovat na všechny zprávy a komentáře.

Jak jste reagoval na názory některých lidí, kteří vás osočovali, že to byl „jen“ dobrý tah, zveřejnit kresbu Jágra během mistrovství?
Ze začátku mě to trochu mrzelo, ale postupně jsem to přestal řešit. Ono těchto názorů zase moc nebylo, vyjádřil jsem se k tomu na své stránce a tím to pro mě skončilo. Nechápu, že někdo má tu potřebu takové věci řešit, já prostě jenom kreslím a prezentuji své výtvory na svojí stránce, toť vše. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to sledovat. Jaromíra jsem chtěl kreslit už dříve, ale kreslit chci i spoustu dalších lidí. Až v průběhu mistrovství jsem se teprve rozhodl, že tak skvělá osoba by mezi mojí tvorbou chybět neměla.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Studium bych doporučil každému, kdo chce kreslit

 Jak dlouho už se kreslení věnujete?
Už během základní školy jsem hodně kreslil. V té době jsem ale dával přednost graffiti, to se se mnou táhlo vlastně i během střední školy. Poté jsem měl chvíli nějakou krizi, či pauzu, kdy jsem vůbec nekreslil. Portrétování se věnuji tak tři až čtyři roky.

Čím nejraději kreslíte?
Určitě v mé tvorbě převažuje kresba tužkou, zatím mi tak nějak nejvíce vyhovuje. Nemohu ale do budoucna říct, že u toho zůstanu. Chtěl bych přejít na kreslení větších formátů, takže je dost pravděpodobné, že změním i techniku. A tak to mám vlastně i s tím, co kreslím nejraději. Momentálně to jsou portréty, dříve to bylo graffiti, tak kdo ví, co bude následovat? 🙂

Učil jste se kreslení v nějaké škole?
Neučil, a čím více se kreslení věnuji, tím více toho lituji. Jsem samouk, učím se převážně z internetu, knih a pozorováním jiných umělců. Proto bych každému, kdo se kreslení chce věnovat, studium doporučil. Ušetříte spoustu času a úsilí.

Dr. House

Dr. House

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio