[adrotate banner=“3″]

Hot dog, nebo-li párek v rohlíku, není na trhu žádnou novinkou. Je to už něco kolem 150 let, co byla tato fast foodová pochoutka vymyšlena, a to pravděpodobně někde v Německu. Zajímalo vás někdy ale, jak se takové párky připravují?

hot dog2
K výrobě hot dogů je používána směs vepřového, hovězího a kuřecího masa. Používají se tzv. odřezky, tedy zbytky ze steaků či vepřového. Z větší části se jedná o svalovou tkáň. 

Viděli jste někdy řezníka, jak mele maso? Stejně tak se semelou právě i odřezky. Ty se přidají k semletému masu. K této směsi se přidává potravinářský škrob, sůl a další ochucovadla. Vše se zalije vodou a promíchá ve velké hranaté nádobě.

hot dog proces3
Něco ale chybí. Je to kukuřičný sirup. Ten přidá párku sladkou chuť. A následuje další voda. Díky ní jsou pak párky šťavnatější. Maso se poté v dalším stroji rozdrtí najemno. Tím se odstraní všechen vzduch.

hot dog proces
Na řadě jsou celulózová střívka. Masová kaše se napumpuje do dlouhé trubice, která se každých 13 cm zakroutí. Tři takové řetězy se poté spojí za sebe a vloží se do stroje, který hot dogy zavěsí na pohybující se konzoli. Párky poté projdou skrz sprchu tekutého kouře a přes pec s udícími zónami. Kouř prosákne skrz celulózový obal a dodá hot dogům příchuť.

hot dog proces2
Dále jsou namáčeny ve studené slané vodě, což je příprava na balení. Pak směřují na vykládku, kde je stroj odebírá z konzolí a ukládá na dopravník. Párky odtamtud sklouzávají do kovového kontejneru. Černé pruhy znamenají signál: když se sloupne obal, znamená to, že hot dog je hotový a připravený na zabalení. Uvnitř „sloupávacího“ stroje odřízne nůž hot dog na jednom konci a vzduch s párou ho z párku odfoukne. Stroj stihne oloupat až 700 hot dogů za minutu. Poté přijde na řadu kontrolor: ten zkoumá, jestli byly všechny obaly odstraněny a jestli není někde nějaká vada. 

No a nakonec následuje stroj, kde ozubená kola přesunují hot dogy k zabalení. V továrně ve videu vyrobí až 300 000 hot dogů za hodinu.
hot dogy
A na závěr zajímavost:

Studie ukazují, že 17 % případů dušení dětí při jídle v Americe bylo zapříčiněno konzumací hot dogů. Párky v rohlíku získaly spoustu přezdívek. Např. frankfurter, wiener, weenie nebo coney. Hot dogy se využívají ve filmech i v knížkách. Vznikla dokonce animovaná pohádka, kde hlavní roli hraje hot dogová princezna.

hot dog princess

Video k výrobě:

[adrotate banner=“3″]

Zdroj