V italském městě Salerno byla postavena socha. Rychle si získala neuvěřitelnou popularitu jak mezi obyvateli města, tak na webu. Socha v každém případě vzbudí pozornost, protože je zatraceně sexy!

Tady je, můžete se sami podívat.

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte se zúčastnil oficiálního odhalení sochy, která byla inspirována básní Luigi Mercantiniho „La Spigolatrice di Sapriz“ z roku 1857. Pisacane byl zabit poté, co nedokázal zahájit revoluci proti Neapolskému království.

Příběh vypráví o ženě, která se zamilovala do Carla Pisacana, jednoho z prvních socialistických a anarchistických myslitelů v Itálii. Socha má zobrazovat tuto ženu – sběračku klasů:

Nelze si však nevšimnout, že socha příliš neodpovídá své předloze rolnické dívky. Má úplně jiné oblečení, je evidentně o něco více sexy než její historický protějšek. Mnoho lidí se proti soše ohrazuje, protože je sice realisticky provedená do posledního detailu, ale vůbec neodráží hlavní postavu, dobový kontext ani smysl a vyznění básně a nadměrně sexualizuje ženy.

Lidé na internetu okamžitě začali vytvářet vtipy a memy na toto téma. Zatímco někteří žertovali, jiní poukazovali na to, že v posledních letech byly vyrobeny opravdu špatné sochy – třeba busta Cristiana Ronalda na letišti Madeira v Portugalsku.

Neschvalujeme nadměrnou sexualizaci žen, nicméně není od věci popřemýšlet, kolik úsilí umělec vynaložil na to, aby byla tato žena tak realistická. Do své práce jasně vložil srdce i duši.