[adrotate banner=“18″]

Endre Penovác je srbský umělec věnující se kresbě a malbě. Malba akvarelem je mu nejbližší a i když rozpíjení vodových barev na mokrém papíře může být zrádné, výsledky jeho práce jsou ohromující. Tuto techniku zvolil Penovác také pro svou nejnovější sérii, ve které hraje hlavní roli jeho černá kočka Boszi (česky čarodějnice). Endre Penovác získal také mnohá ocenění – které ceny si nejvíce váží a proč je akvarel jeho srdci nejblíže, se můžete dozvědět z našeho rozhovoru.

penovac-endre-R12

Kresba tuší, 2006

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kresba, akryl, 2011

penovac-endre-R33

Kresba tuší, 2013

Malujete, kreslíte, pracujete různými technikami. Je nějaká z nich vaší nejoblíbenější – a proč?

Od začátku své kariéry – tedy po dobu delší než 30 let – se věnuji třem technikám: kresbě, olejové malbě a vodové malbě. Každá z nich nabízí něco, co těm ostatním chybí. Což znamená, že se báječně doplňují.
Přesto se časem vodová malba stala dominantní, a to asi proto, že je nejbližší mému srdci. Vodové barvy dokáží vytvořit něco, co pomocí jiných technik vzniknout nemůže. Akvarel má svůj osobitý charakter a své vrtochy, takže přináší stále nová překvapení. Právě svou nepředvídatelností je tato technika zajímavá. Připomíná naše životy – to, jaký je svět kolem nás a proto věřím, že je schopna nejlépe vyjádřit mé myšlenky.

penovac-endre-F15

Olejomalba, 2008

penovac-endre-F17

Olejomalba, 2009

penovac-endre-F26

Olejomalba, 2010

Máte ve svém životě období, kdy se zaměřujete více na jeden styl či jednu techniku, nebo je rád střídáte a zkoušíte nové cesty?

Testování různých technik a materiálů je spíše záležitostí období, kdy se člověk učí a hledá svou cestu k umění. Poté se to změní, uklidní. Když už víme, co chceme, můžeme zvolit jakoukoli cestu a využít jakékoli prostředky, abychom toho dosáhli, ale jen v takovém případě, že to posílí náš umělecký záměr.

penovac-endre-A28

Akvarel, 2011

penovac-endre-A30

Akvarel, 2011

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akvarel, 2012

penovac-endre-A57

Akvarel, 2015

Během vaší kariéry jste také získal mnohá ocenění, a to za práce vytvořené rozličnými technikami – ilustrace, portrétní malba, kresba, grafika, akvarel… Je nějaká cena, které si ceníte nejvíce? Nějaká, která pro vás byla překvapením?

Ceny, které jsem obdržel na počátku mé kariéry, hrály největší roli. Nejspíš právě proto, že mi dodaly odhodlání. Vyzdvihl bych cenu publika z výstavy v Paříži, která pro mě byla opravdu obrovským překvapením. Publikum není předpojaté ani nucené k určitému hodnocení a jeho rozhodování není ovlivněno žádnými hloubkovými analýzami. Řekněme ale, že soudce nemusí být vždy nezávislý.

Série akvarelů z letošního roku není první, která je zaměřena na téma koček. Co vás inspirovalo zvolit si právě toto téma?

Obvykle nehledám objekty svých děl dlouho. Jsou to věci, které jsou mi nejbližší. Věřím, že to, co dobře známe, je nám i pocitově bližší a víme o tom více. To, jak jsme schopni známé věci vyjádřit pomocí umění, je pak mnohem autentičtější a hlubší. Příroda v mém okolí, domy, detaily z mého města, květiny z mé zahrady, to vše se objevilo na mých obrazech již dříve. Je tedy jasné, že později přišli na řadu i mí psi a mé kočky. Jméno mé černé kočky, která se objevuje v této sérii, je Boszi, což znamená čarodějnice. Rád bych zdůraznil, že pro malování koček je akvarel jako stvořený, téma a technika se doplňují. Jemnost kočičí srsti se dá pomocí akvarelových pigmentů rozpívajících se po morkém papíře dokonale ztvárnit. Výzvou je pak pro mě vytvořit profesionální dílo a zároveň zachytit podstatu okouzlující kočičí povahy.

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-2

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-3

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-5

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-1

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-10

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-15

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-16

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-19

Akvarel, 2015

watercolor-cats-ink-paitings-endre-penovac-20

Akvarel, 2015

[adrotate banner=“18″]