[adrotate banner=“38″]
Elektronický psací stroj Hemingwrite je ve světě tvůrčího psaní novinkou. Jeho vynálezci Patrick Paul a Adam Leeb z Mitchiganu vytvořili prototyp tohoto stroje v září 2014 a v prosinci téhož roku spustili kampaň na Kickstarteru. Ta skončila velmi úspěšně – s částkou $340,000, což předčilo původní cíl $250,000. Na přelomu let 2014/2015 byl spuštěn předprodej za zvýhodněnou cenu $399, která se na podzim letošního roku, kdy dojde k odeslání objednaných strojů, zvedne na plnou výši, tedy $499.
Čím je Hemingwrite výjimečný? Je založený na nápadu ničím nerozptylované práce. Před sebou máte pouze E-paper displej čitelný ze všech úhlů i za denního světla a mechanickou klávesnici. Kombinuje jednoduchost psacího stroje s moderní technologií, jako je například zálohování na Cloud přes Wi-Fi. Ta je tu zde opravdu jen z tohoto důvodu – na Facebook nebo e-mail vás jít nenechá. Hemingwrite si ale umí poradit i bez připojení k síti, dokáže si text uložit sám.
Z hlediska klávesnice se Hemingwrite blíží více k psacímu stroji. Nemůžete se ve svém dokumentu pohybovat šipkami, na klávesnici totiž nejsou zabudované. Místo toho se lze orientovat pomocí tlačítek Page Up a Page Down. Z tohoto důvodu pak nelze ani nijak opravovat dříve napsaný text. Klávesu Backspace zde sice naleznete, ale ta slouží k opravě jen v místě kurzoru, který se objevuje vždy pouze na konci textu. Díky Micro USB portu lze ale připojit přístroj k počítači, kde si již texty můžete upravit do jakékoli podoby.
V jednom okamžiku je možné pracovat až na třech dokumentech současně. Levý knoflík umožňuje přepínání mezi složkami, pravým se ovládá připojení k Wi-Fi. Malá obrazovka je zde proto, aby oči nemusely přebíhat po textu a zabývat se jeho vzhledem na stránce. Důležité je udržet se v tvůrčím toku nápadů a nenechat se vyrušovat přebytečnými prvky. I z tohoto důvodu je pro přepínání mezi dokumenty zařízené hardwarové ovládání – tlačítka a menu na displeji by zbytečně odváděly pozornost a zmenšovaly prostor pro text.