Úchvatné fotografie ptáků a netopýrů, kteří vypadají, jako by byli proměněni v kámen nějakým kouzlem, pořídil fotograf Nick Brandt na jezeře Natron v Tanzanii.

Brandt vysvětlil, že zvířata nikdo nezačaroval, ale zkameněla kvůli vysokému obsahu uhličitanu sodného a soli v jezeře.

Jezero Natron je nepřátelské prostředí pro většinu rostlin a živočichů. Podle Světového fondu na ochranu přírody je voda v něm velmi slaná a horká, s pH 9 až 10 a teplotami, které mohou dosáhnout 40 stupňů Celsia.

Zdroj: Instagram

#1

Jezero je tak zásadité, že tvorové, kteří do něj spadnou a zemřou, se nerozkládají ani nevysychají, ale zůstanou v této podobě, píše NBC News. Za vysoký obsah soli v jezeře je zodpovědná blízká sopka Ol Doine. Sopka chrlí lávu bohatou na uhličitan sodný, který se rozpouští v jezeře. Výsledkem je, že zvířata, která spadnou do vody, jsou jednoduše pokryta solí.

#2

„Zcela nečekaně jsem tyto tvory, ptáky a netopýry, našel vyplavené na břehu jezera Natron v severní Tanzanii,“ řekl fotograf.

#3

Se zvířaty se nedá hýbat, otáčet jim hlavy nebo složit jim křídla, ale Brandt je dokázal umístit tak, aby jejich pozice působily co nejživěji.

#4

#5

#6

#7