Když se podíváte na obrázky v galerii Mikko Lagerstedta, zkonstatujete, že jsou poměrně propracované a že jde zcela určitě o malbu. S trochou představivosti si řeknete, že jde o nějaké předlohy pro vznikající sci-fi film. Po bližším prozkoumání si uvědomíte, že jsou éterické a mají skvělou atmosféru. Vyvolávají dojem, že jde o snímky z jiného světa, ale zároveň ze světa, který se příliš neliší od toho našeho.

[adrotate banner=“39″]

Jsou opravdu magické a rozhodně dokáží zaujmout na první pohled a co víc, jde o skutečné fotografie. Mikko se naučil fotografovat úplně sám, nikdy neabsolvoval speciální kurzy, nebo dokonce studium fotografie na některé škole. I přesto našel způsob, jak zachytit okolí z běžného života na fotografiích s nádechem fantasy a tajemna (nebo třeba sci-fi, je-li vám tento žánr bližší). Sám říká, že fotografování jednoduché přírody, kterou Finsko nabízí, zkrátka miluje.

Jeho úplně první zkušenost s fotografováním přišla, když jel v létě na chatu jednoho ze svých příbuzných. Po celém dni, kdy jen a jen pršelo, najednou vyšlo slunce a nad okolními poli se začala zvedat mlha. Naskytla se mu tak krásná podívaná, že musel zastavit auto a jen nasával atmosféru tohoto momentu. Po chvíli si uvědomil, že tohle by mohlo být něco, co by ho mohlo bavit a naplňovat, a tak si pořídil foťák a začal momenty jako tento zachycovat na svých fotografiích.

Jeho cesta fotografa začala někdy v roce 2008 pořízením prvního foťaku a jak sám říká, zamiloval si fotografování už od prvních chvil, od prvních snímků. Mikko prohlašuje o svých fotografiích, že chce zachytit vizuální krásu daného momentu, ale zároveň celou atmosféru tak, aby vyjadřovaly i pocity, které prožíval při pořizování takového snímku.

Ptáte se, kde bere Mikko inspiraci? Prozradil, že ji čerpá v okolní přírodě a samozřejmě ve filmech, seriálech a hudbě. K fotografování snímků s hlubokou atmosférou ho dostala zkušenost z jeho minulosti, kdy ho bohužel tragicky opustil nejlepší kamarád. Jako nejlepší začátek pro každého člověka, který by chtěl fotit, doporučuje prostě začít, fotit spousty a spousty snímků a za nějaký čas si snad najít svůj specifický styl. Ve světě fotografie není jednoduché cesty, jak se všechno naučit. Jde o testování, takzvaně „pokus – omyl“. Samozřejmě existuje mnoho knih, které vám mohou cestu ulehčit.

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

finsko

Máte i vy úžasné fotografie, o které se chcete podělit s ostatními? Napište nám a pokud se vám tento článek líbil, neváhejte ho sdílet se svými přáteli.