[adrotate banner=“1″]
Svět je zajímavé a nevypočitatelné místo. Fascinující je na něm zejména to, že i zdánlivě nudný předmět vypadá pod mikroskopem úžasně. Přes čočku mikroskopu můžete najít detaily, které byste jinak nikdy neviděli.
Díky jednoduchému návodu, který vám dnes přinášíme, si dokážete sami vytvořit stojan v hodnotě asi 200 Kč, který změní váš smartphone na digitální mikroskop. Dle zvolené čočky se úroveň zvětšení pohybuje od 175 x až do 375 x. Pokud přidáte ještě jednu, rozsah zvětšení se citelně zvětší a to až do té míry, že budete schopní pozorovat rostlinné buňky a jejich jádra. Kromě možnosti pozorování tento stojan produkuje ohromující makro fotografie. Všechny následující fotografie byly pořízeny pomocí iPhonu 4S.
Krok 1: Materiál a nástroje
Jak už jsme uvedli, náklady na tento projekt v součtu odpovídají cca 200 Kč (částka samozřejmě nezahrnuje pořizovací cenu smartphonu :-), sestavení pak trvá zhruba 20 minut.
Potřebný materiál:
– 3 x 11,4 cm dlouhé šrouby
– 9 x matice odpovídající velikosti
– 3 x křídlové matice odpovídající velikosti
– 5 x podložky
– překližka o rozměrech 2 cm x 18 cm x 18 cm pro vytvoření základny
– plexisklo o rozměrech 0,5 cm x 18 cm x 18 cm pro uchycení kamery
– plexisklo o rozměrech 0,5 cm x 7,5 cm x 18 cm pro uchycení vzorku
– laserové ukazovátko se zaostřováním (použijte dvě pokud chcete větší přiblížení)
– malá LED svítilna
Nástroje:
– vrtačka
– různé šířky vrtáků
– pravítko
– tužka
– lihový fix
– kleště
Krok 2: Získání čočky z laserového ukazovátka
Zaměřovací čočka téměř jakéhokoli laserového ukazovátka snadno poslouží jako makro objektiv na stojanu mikroskopu, takže neztrácejte zbytečně peníze koupí drahého laseru, dostačující čočku laseru seženete již od 30 Kč. Pro dosažení většího přiblížení úplně postačí, pokud použijete čočky dvě.
Chcete-li získat čočku z laserového ukazovátka, odšroubujte na přední straně kužel od zbytku laseru. Vyjměte baterie. S pomocí gumy na tužce opatrně vytlačte vnitřnosti laserového ukazovátka. Na přední části by měla být umístěna čočka, povolte kus plastu, který čočku obklopuje a vyndejte čočku pomocí kleští nebo tužky.
Krok 3: Několik poznámek k čočce
Pokud se na čočku podívate ze strany, zjistíte, že není symetrická. Na jedné straně můžete vidět tenký průsvitný proužek (+- 1mm). Tato strana nesmí být v blízkosti kamery. Správnou orientaci čočky můžeme zajistit nalepením na svorku, v našem případě obyčejnou sponku do vlasů. Později můžeme svorku připevnit na zadní stranu telefonu kouskem lepicí pásky. S takto sestavenou čočkou můžete pořizovat docela dobré makro snímky. Ale toto jednoduché řešení je omezené, nemluvě o tom, že telefon nedokážeme odpovídající dobu udržet ve stabilní poloze. To je důvod, proč musíme postavit stojan!
Krok 4: Vrtání otvorů pro šrouby
S pomocí pravítka si udělejte značku na předních dvou rozích překližky, cca 2 cm od okrajů přední hrany. Poté udělejte uprostřed protější strany další značku, také zhruba 2 cm od okraje. Pod překližku dejte nepotřebný kus dřeva aby jste při vrátní nezničili pracovní podložku. Na základ položte plexisklo o rozměrech 18 cm x 18 cm a vyvrtejte díry dle předlohy na základu konstrukce. Poté použijeme plexisklo o rozměrech 7,5 cm x 18 cm, položíme jej znovu na základ konstrukce, nyní však tak aby zhruba o 2 cm přesahovalo přední hranu a dle předlohy na základně vyvrtáme díry. Ze spodní strany našroubujeme do předem vyvrtaných děr šrouby o rozměru zhruba 11,5 cm. Musíme dbát na to, aby šrouby na desce seděly opravdu rovně.
A nyní se s vámi podělíme o několik tipů, jak docílit toho, aby plexisklo při vrtání nepopraskalo.
– vrtejte pomalu
– nechte vrták jemně provrtat sklo a příliš na něj netlačte
– použijte ostrý vrták
– místo, které budeme provrtávat, můžeme také přelepit lepící páskou, ta omezí vznik škrábanců a také popraskání v blízkosti vrtáku
Krok 5: Upevnění čočky a vyvrtání díry pro malou LED svítilnu
Najděte vrták který má stejný nebo trochu menší průměr jako čočka laseru. Pamatujte, že díru pro čočku už zmenšit nemůžeme, takže raději zvolte menší vrták a otvor později upravte. Změříme si přesně střed na přední straně plexiskla a zhruba 2 cm od okraje vyvrtáme díru pro čočku. V případě, že čočka do otvoru zcela nezapadá, můžeme otvor obrousit bruskou nebo smirkovým papírem. Ujistěte se, že otvor brousíte po malých částech a průběžně testujte, zda čočka do otvoru zapadá. Při použití stojanu je důležité mít objektiv co nejblíže k fotoaparátu. Pokud neplánujete používat svůj telefon s ochranným krytem, čočku připevněte v jedné rovině s „jevištěm“. V opačném případě, ponechejte horní část čočky mírně vystouplou (jako je tomu na obrázku) tak aby čočka co nejlépe přiléhala ke kameře. Pokud plánujete použít dvě čočky, položte je na sebe, každou z jedné strany plexiskla.
Je důležité, aby zdroj světla ležel přímo pod zaostřovací čočkou. Nejlepší způsob, jak označit umístění světla je, vzít desku s otvorem na čočku a dle předlohy označit přesné místo čočky na dřevěném základu. Pokud jsme si místo označili, můžeme pokračovat ve vrtání. Otvor by měl být mělký a svítilna by do něj měla přesně zapadat.
Krok 6: Montáž
Konečně jsme připraveni mikroskop sestavit! Začneme s podložkami a maticemi, které budou držet šrouby pevně na základu. Pak přišroubujeme křídlové matice (vzhůru nohama – to proto, abychom později mohli upravit výšku), dále přidáme podložky na oba přední šrouby. Na matice položíme malé plexi. Zhruba 1,5 cm výše přiděláme matice, které budou držet plexi plato s mobilem a čočkou. Zbylé tři matice použijeme na uchycení celého plata na horní části (dle foto návodu níže). Posledním bodem je vložení LED svítilny do spodní základní desky. Ujistěte se, že jsou všechna plata umístěna ve zcela vodorovné poloze.
Krok 8: Prozkoumávejte a objevujte!
Vyfoťte několik zajímavých fotek nebo natočte originální video! Rostlinné buňky se zdají být pro tento mikroskop přesně tím pravým, ale nebojte se experimentovat. O tom celý mikroskop – o prozkoumávání a objevování.
Původní návod v angličtině od autora Yoshinok naleznete zde.
[adrotate banner=“1″]