Se smršťovací fólií se již určitě spousta z nás v dětství setkala, když jsme vybarvovali předkreslené obrázky a okouzleně sledovali, jak se v troubě kroutí, až nakonec ulehnou zmenšené a pevné, abychom je mohli nosit jako přívěsky. Nyní tu pro vás máme návod, jakým způsobem si se smršťovací fólií vyhrát, aby vám vznikly prsteny přesně na míru s vlastním designem.
[adrotate banner=“38″]
Co budeme potřebovat
čistou smršťovací fólii (je ideální, pokud má jednu stranu hrubou, aby se na ni dalo kreslit. Můžete ji koupit v papírnictví nebo na internetu – pozor, neplést si s potravinářskou fólií!)
libovolné pastelky (pokud chcete používat fixy, pak jen ty permanentní, v ideálním případě světlostálé a voděodolné. Jestli volíte razítka, o inkoustu platí totéž co u fixů)
bezbarvý lak na nehty
pravítko
nůžky
gumové rukavice (čím silnější, tím lepší)
předmět, pomocí kterého budeme prsten tvarovat (dobře poslouží fix, rtěnka, tuba lepidla, zkrátka cokoliv, co má obvod vašeho prstu)
A pokud se bojíte, že se spálíte, mějte při ruce i šikovného člověka, který tvarování provede za vás.
Příprava
Nejprve si rozmyslete, jakého designu chcete dosáhnout. Ať už si navrhujete vlastní, nebo jste si vybrali obrázek na internetu, je dobré si ho nejprve předkreslit nebo vytisknout na papír, a to v takovém rozměru, v jakém ho následovně překreslíte na fólii. Pokud se chystáte využít nějaký text, pamatuje, že ho musíte zrcadlově překlopit, protože ho budete překreslovat na rubovou stranu fólie. S takovýmto překlopením počítejte i u obrázků.
Při hledání předmětu, podle kterého budete nový prsten tvarovat, poslouží nějaký váš dobře sedící prsten, který zkušebně na daný předmět navléknete. Pokud vám tam nevznikne žádná nezanedbatelná mezera, máte vyhráno.
Je dobré mít na paměti, že smršťovací fólie má tendenci se smrsknout zhruba na třetinu nebo čtvrtinu původního rozměru, přičemž zesílí a tím se zpevní. Podle toho zvolte i rozměry obrázku, s detaily tedy pracujte moudře, aby byly vůbec ve výsledku rozeznatelné.
Během postupu se ohlížejte na návod přiložený k vaší fólii, abyste mohli předejít případným škodám.
Postup
1. Nejprve potřebujeme naměřit správné rozměry pro prsten. Nám se osvědčily míry 14,5 cm x 2,5 cm pro prsten o výsledných rozměrech 18 mm vnitřního průměru a 7 mm výšky, pro vás mohou sloužit orientačně, každá fólie pracuje trochu jinak. Když máte takovýto obdélník před sebou, sestřihněte mu rohy do oblouku, jednak by byly velmi ostré a ve výsledku by ani nemusely vypadat nijak dobře.
2. Na fólii se kreslí na rubovou stranu, tedy na tu hrubou. Počítejte s tím, že váš první kousek bude jen zkušební, a tak si místo propracovaného designu vyzkoušejte pastelky, fixy nebo razítka, jak vám budou fungovat. Vzhledem k tomu, že se barvy vždy při pečení zvýrazní a lehce i ztmavnou, nebojte se různého stínování a experimentů. Pokud již tvoříte další kousky, tentokrát „naostro“, pod vystřižený pruh fólie položte připravený papír s designem, kterého chcete dosáhnout, a pusťte se směle do překreslování.
3. Nyní přichází ona „ožehavá“ část celého procesu. Položte svoji pokreslenou fólii do předehřáté trouby přímo na plech hrubou stranou dolů. Navlékněte si rukavice a mějte po ruce předmět, podle kterého budete prsten tvarovat. Doporučujeme mít v troubě vždy jen jeden kus, protože musíte pracovat opravdu rychle a sledovat, jak se smršťování vyvíjí. Pokud ještě nejste zkušení, volte raději nižší teplotu. Fólie se bude smršťovat pomaleji a je menší riziko, že se její části slepí dohromady. Během pečení se bude fólie různě kroutit, je to typický jev, takže nepanikařte a troubu otevřete až tehdy, kdy bude již zmenšený pásek na plechu poklidně ležet. Je dobré ho nechat v troubě o pár sekund déle, aby se urovnal do své správné výsledné velikosti.
4. Jakmile otevřete troubu, musíte pracovat rychle. Vyjměte takto zmenšenou fólii, dokud je ještě horká, a co nejrychleji ji oviněte kolem zvoleného předmětu, aby vznikl prsten. Pokud to nestihnete a v ruce vám zůstane jiný tvar, než jaký jste očekávali, nemusíte věšet hlavu. Jestli to ztuhlé dispozice prstenu dovolí, vložte ho zpátky do trouby tak, aby znovu ležel na té hrubé pokreslené straně. Další variantou je postavit ho na plech tak, aby se nemohl kutálet. Nyní si jen už počkejte, až se teplem úplně nebo částečně rozvolní, a můžete znovu tvarovat. Při opravdu velkém nezdaru tento krok můžete opakovat víckrát, dokud nebudete s výsledným tvarem spokojeni. Pokud se vám stalo, že jste délku prstenu neodhadli, můžete zkusit jeho konce přeložit přes sebe. Každopádně se vyvarujte toho, aby se prsten dotkl plechu svojí hladkou stranou. V těch lepších případech by mohlo jít jen o poničení povrchu prstenu, v těch horších by se vám při vyndávání z trouby ven mohl táhnout jako žvýkačka a k tomu poškodit i plech.
5. Když už prsten vychladl, přetřete dodatečně jeho pokreslenou stranu bezbarvým lakem na nehty, čímž zvýšíte jeho odolnost proti poškození. V případě, že jste zvolili fixy, na prvním zkušebním prstenu se ujistěte, že se pod lakem nijak nerozpijí.