[adrotate banner=“38″]

Pokud si s oblibou zapisujete zajímavé myšlenky a rádi byste vyzkoušeli něco nového, díky tomuto návodu si můžete takový malý origami zápisník, který se hravě vejde do kapsy, během několika minut složit. Navíc na vnitřní straně desek může mít i malou kapsu pro vložení lístku nebo fotografie.

Co budeme potřebovat

  • 2 papíry A4
  • 1 papír A3
  • gumičku
  • pravítko, tužku, nůžky, lepidlo

Postup

Vazba

DIY origami kniha

1. Z papíru A4 potřebujeme poskládat harmoniku o šestnácti částech. Nejprve přeložíme papír napůl, znovu rozložíme a tuto vzniklou čáru použijeme jako vodicí čáru pro další skládání – tedy hranu papíru přiložíme k polovině a znovu přehneme.

DIY origami kniha

2. Pokračujeme, dokud nebudeme mít papír rozdělený na osm obdélníků, následně papír otočíme na druhou stranu.

DIY origami kniha

3. Pro získání šestnáctin použijeme již vytvořené čáry jako vodítka pro přeložení každého obdélníku napůl. Po doskládání přeložíme papír podélně napůl a ustřihneme. Dál budeme používat jen jednu polovinu, druhá by tedy mohla sloužit jako hřbet pro jinou knížku.

DIY origami kniha

4. Tuto harmoniku si před sebe položíme tak, aby se pravý i levý okraj zvedal od stolu. V každém rohu přeložíme malý trojúhelník podél přehybu papíru.

DIY origami kniha

5. Nyní, i s přeloženými rohy, poskládáme papír do harmoniky. Budeme postupně překládat záložky do trojúhelníků, ale u přehybu necháme vždy přibližně milimetr místa. Tyto trojúhelníky pak vrátíme zpátky a pokračujeme na dalších záložkách.

DIY origami kniha

6. Tím jsme si vytvořili přehyby pro založení trojúhelníků dozadu. Takto budeme postupovat i na spodní straně.

DIY origami kniha

7. Finální část skládání hřbetu. Listujeme záložkami a u každé – nahoře i dole – přeložíme takovéto trojúhelníky směrem dovnitř. Tím nám vznikne obdélníková vazba, která se bude otevírat vždy jen na jedné straně.

Stránky

DIY origami kniha

1. Volba tvaru stránek je zcela na vás. Pokud se rozhodnete pro čtvercové stránky, pak z papíru A3 vystřihněte 3 pruhy o rozměrech 6,9 cm x 42 cm. Pro obdélníkové stránky budou tyto pruhy mít rozměry 6,9 cm x 31,5 cm. Nejprve pruh přehneme napůl.

DIY origami kniha

2. Z jedné strany si vyznačíme třetinu délky pruhu, což je pro čtvercový formát 14 cm a pro obdélník 10,5 cm. Druhou stranu pruhu přiložíme k této značce a přehneme.

DIY origami kniha

3. Vzniklý přehyb využijeme jako vodicí čáru pro další překládání. Každý takovýto pruh by měl být ve výsledku rozdělený na šestiny.

DIY origami kniha

4. Nyní začneme vkládat stránky do vazby. První list přehneme dovnitř, tak jako vidíme na obrázku a uchytíme trojúhelníkovými záložkami.

DIY origami kniha

5. Otočíme na další stránku a znovu vložíme do zachycovacích záložek.

DIY origami kniha

6. Když dojde na navazování stránek, jednoduše přiložíme další pruh a pokračujeme stejným způsobem jako předtím. Zde můžeme pro jistotu záložky potřít lepidlem, aby stránky nevypadávaly.

DIY origami kniha

7. Při zakládání posledního listu stránku založíme stejným způsobem jako tu první. Pokud si budeme chtít na vnitřní straně vytvořit kapsu, jednoduše po úhlopříčce tento list ustřihneme a spodní hranu přilepíme zpátky ke stránce.

DIY origami kniha

8. První a poslední stránku přilepíme k vazbě – vytáhneme záložky tak jako na obrázku, potřeme je i vazbu lepidlem a přilepíme ke stránce.

Obal

DIY origami kniha

1. Můžeme si pro knihu vytvořit i obal. Z druhého papíru A4 vystřihneme obdélník, který bude po obvodu o 1 až 2 cm širší, než je rozevřená knížka. Položíme knížku na papír a lehkými přehyby si vyznačíme její hrany na délku. Podle nich následovně přehneme po celé délce i papír.

DIY origami kniha

2. Vložíme knihu doprostřed obalu a přehneme kolem ní obal napůl. Lehkými přehyby si vyznačíme, kde její stránky končí a poté podle nich obal složíme.

DIY origami kniha

3. Odchlipující se části obalu k sobě také můžeme přilepit, ale musí nám zde zůstat kapsa pro stránky.

DIY origami kniha

4. Knihu obalíme. Aby se nám nerozevírala, stáhneme ji gumičkou.

[adrotate banner=“38″]