Představujeme vám sérii fotografií, kterou nafotila Irina Popova, mladá ruská fotografka dokumentující život malé dvouleté holčičky a jejích drogově závislých rodičů, kteří o ni, navzdory svým nedostatkům, pečují. Jakmile byla výstava projektu „Anfisa Family“ zveřejněna a dostala se do internetových médií, rozpoutala bouřlivé diskuze a zejména plno záporných ohlasů, a to i směrem k samotné umělkyni. Po zveřejnění fotografií bylo také podáno trestní oznámení na rodiče a případ byl prošetřován. Irina byla svědkem obtížných situacích ohrožujících dítě, a proto byla vyzvána ke svědectví, které však odmítla.

[adrotate banner=“1″]

Psal se rok 2008, kdy 21-tiletá Irina šla do Petrohradu s cílem udělat fotoreportáž o „pocitech“. Bohužel neměla dostačující materiál k tomu, aby mohla vytvořit zajímavou fotoreportáž na původně zvolené téma, a tak se se zklamaná vracela domů. Avšak druhá hodina ráno ji přinesla osudné setkání a zároveň nezapomenutelnou životní zkušenost. Zahlédla ženu, která venku na ulici zrovna konala svou potřebu. Žena ji však zaujala především tím, že v její přítomnosti byla roztomilá holčička v rozpadajícím se kočárku. Irina jí byla okamžitě zcela okouzlena, a tak sotva stojící ženu oslovila s žádostí o možnost pořídit pár fotografií. Žena – Lilja – ji s radostí zapózovala. Během focení Lilja prozradila, že kdysi snila o tom, že se stane modelkou nebo porno hvězdou. Fotografka ještě toho dne skončila v bytě, kde Lilja žila a seznámila se s dalším rodinným příslušníkem. Byl jim přítel a zároveň otec holčičky – Pasha. Irina se s oběma rodiči dohodla, že u nich může být tři týdny ubytovaná a dokumentovat přes objektiv jejich životní styl. Výsledkem jsou tyto silné obrazy, které vyvolávají řadu zajímavých otázek. Na mě udělaly opravdu veliký dojem a jsem si jistá, že i ve vás zanechají spoustu pocitů, o které se s námi můžete samozřejmě podělit. Pokud vás projekt zaujal natolik, že byste se o něm chtěli dozvědět něco více, tak si můžete zakoupit knihu na  www.irinapopova.net  a podpořit tak její práci.

[adrotate banner=“1″]

Níže vám přikládám krátký rozhovor s autorkou. V něm mi odpověděla na stručné otázky, které jsem jí poslala.

Russian Family: Lilya, Pasha and daughter Pasha

Lilja a Pasha, rodiče malé holčičky, závislí na drogách a alkoholu.

 Jak jste prožívala první noc s rodinou?

Potkala jsem v noci mladou slečnu s kočárkem, zeptala jsem si jí, zda si je mohu vyfotit. Maminka na to hned zareagovala pozváním do jejich bytu.  Zůstala jsem s nimi několik týdnů , a to se stalo jedním z nejsilnějších zážitků v mém životě . Více vám o tom prozradí má kniha (moje deníky, dopisy atd., jsou zahrnuty v knize přímo z té doby).

Knihu vám rozhodně doporučuji, životní příběhy páru jsou v ní probrané do detailů, které vás ohromí.

Russian Family: Lilya, Pasha and daughter Pasha

Lijla krmí Anfisu. V den, kdy byla fotka pořízena, měla holčička narozeniny.

 Mohla byste mi prozradit něco více o Anfise? Jaká byla?

Tehdy 1 a půl roku stará Anfisa byla plná zvědavosti, příjemná a opravdu krásná. Plakala velmi zřídka a byla klidná – možná proto, že neměla na vybranou. Vzpomínám si, že rodiče na ni byli velmi hrdí, hlavně proto, že byla tak krásná.

Russian Family: Lilya, Pasha and daughter Pasha

Anfisa nechápavě sleduje maminku s kamarádem.

Máte nějaké aktuální informace o rodině?

S rodinou jsme se rozhodli ukončit příběh společně s knihou. Vím, že dívka je v pořádku, roste a rozvíjí se. Rodina je na tom dobře, ačkoli stále mají velmi odlišný způsob života. Vše ostatní raději držím z úcty k jejich soukromí v tajnosti, protože tady příběh končí a to, co se u nich odehrává teď, to je úplně jiný příběh .

Pasha and his guest are too agressive agaist society in a punk-c

Jedna z mnoha párty, byt byl často využíván jako doupě pro feťáky.

Lila is returning home from a night party with Anfisa sleeping i

Fotografie pořízená toho dne, kdy se Irina prvně s Liljou potkala.

Anfisa is playing with the cigarettees of her sleeping mother. L

Mezitím co maminka spí, si holčička hraje s cigaretami.

Anfisa is being in danger walking on a window-edge.

Jedna z nejsilnějších fotografií. Anfisa byla polovinou těla nahnutá z okna a rodiče si jí nevšimli. Irina se ocitla v těžké situaci – musela učinit rozhodnutí – zasáhnout nebo zdokumentovat situaci (a to by bylo rozhodně profesionálnější).  Pro jistotu měla připravenou dlaň, kdyby se Anfisa nahnula z okna celá. Právě tato fotografie pobouřila nejvíce lidí.

10

Lilja si dcerky včas všimla. Kdyby u okna nebyla síťka, je dost možné, že by už bylo pozdě.

 

Lila and Pasha are looking at their daughter. Lila and Pasha liv

popova_04

Lilja se snaží získat nějaké peníze, žebrání ji nedělá problémy.

1fba2ad4218369e92d8e48927e49d073-large

Russian Family: Lilya, Pasha and daughter Pasha

9d7442ab3ee69138c886066befac1ef8-large

Fotografie dokazující, že rodiče měli holčičku, i přes své nedostatky, rádi.

3.jpg.CROP.original-original (1)

Anfisa is now 3 years old. Her mother left the family half a yea

Fotografie pořízená v sirotčinci. Maminka zmizela, 6 měsíců se o ní nic nevědělo. Nakonec se zjistilo, že přebývá u rodičů a našla sílu situaci řešit. Teď je zřejmě v péči svého tatínka, který žije s jinou ženou,  se kterou má další dítě.

IMG_4878

Knihu můžete zakoupit na www.irinapopova.net nebo dossoc.com/publishing

 [adrotate banner=“1″]