Píše se rok 79. Je přesně 24. sprna a pro tehdejší Římskou říši je to smutný den. V italské Kampánii dojde ke katastrofě tak hrozivé, že se o ní bude mluvit ještě za tisíc nebo i dva tisíce let. Vesuv, mocný vulkán, o jehož moci se obyvatelé Pompejí sami přesvědčili, se probudil.

Historie mluví jasně. 24 hodin nebo-li jeden jediný den stačil na kompletní zničení několika měst, včetně toho nejslavnějšího, Pompejí, které údajně mělo deset tisíc obyvatel. Ti skončili pod rozžhavenými balvany nebo se otrávili jedovatými výpary.

Jaký byl průběh celé události skvěle ilustruje následující video jedné australské produkce (oficiální stránky autora/ů). Video bylo prezentováno v Melbourne na tamější  exhibici, kde jej viděly desítky tisíc lidí. Původně bylo přitom vytvořeno pro formát 3D, aby tak lidé – dle slov samotných autorů – dostali šanci na vlastní kůži zažít drama a teror obyvatel Pompejí.

Následující animace nese název „Den v Pompejích“ a jak se můžete nyní sami přesvědčit, skutečně působí dosti autenticky.

   Tak co, jak se po zhlédnutí videa cítíte?