Co všechno může způsobit malý kousek odpadu ve vesmírném prostoru

Mezinárodní vesmírná stanice se ve vesmíru denně vystavuje velkému riziku srážky s předměty a částicemi různých velikosti. Proto vědci a obsluha ISS dělají všechno možné pro zabezpečení a ochranu nejen obrovských investic, ale hlavně lidských životů. I malý drobný předmět na oběžné draze může způsobit katastrofu, když narazí do nějakého modulu nebo okénka.

ISS - Vesmírné srážky

Na levé straně – hliníkový pancíř tloušťkou 102 mm, který chrání kritické bloky mezinárodní stanice. Do ochrany narazil kus kovu při rychlosti 6795 m/s. Vpravo hliníková ochrana tloušťkou 38 mm, do které narazil šroub o velikosti 6×12 mm při rychlosti 6410 m / s

kulové okénko vesmírné lodi

Kulová okénka to schytávají také. Tloušťka skla 14 mm, tyto trhliny v něm zůstávají po styku s částicemi písku při rychlosti 7152 m/s. Mimochodem samotné okénko se skládá ze čtyř vrstev skla pro kompletní ochranu.

Vesmírný odpad

Před hliníkovým ochranným blokem se instaluje ocelový plech. Na fotce je vidět co se s ním stane, když do něj narazí šroub při rychlosti 6410 m/s. Šroub prorazil plech a uvízl v hliníkovém bloku.

ISS.Vesmír

A tohle je ochrana ruského ISS modulu „Zvezda“, který byl prostřelen hliníkovým šroubem při rychlosti 6800 m/s.

[adrotate banner=“36″]