„Musíš běžet čím dál více, abys zůstal na místě,“ řekla Alenka. Tento zdánlivý protimluv zná každý podnikatel, jemuž na paty dýchá konkurence a každý kreativec, který se snaží udržet na špici. Italská grafička Manuela Adreani je na špici už dlouho a výše uvedená slova řekla právě „její“ Alenka, Manuela totiž ilustrovala slavnou knihu Lewise Carrola Alenka v říši divů. Manuela Adreani spatřila světlo světa v městě založeném Romulem a Remem, určitě znáte ona nemluvňata sající mléko vlčice. Ačkoli žít v hlavním městě Itálie se může jevit jako prestižní, Manuelu Adreani najdeme za jejím pracovním stolem v Turíně.

[adrotate banner=“40″]

Kdo by jako dítě nebyl okouzlený kresleným filmem? Manuele se podobné okouzlení nevyhnulo, ovšem teprve o hezkou řádku let později začala spolupracovat s italským televizním studiem Studio Lastrego e Testa na seriálu „Le avventure di Aladino“  (Aladinova dobrodružství) a „Amita della Giungla,“ (Amita z džungle). Nejen italské školy chrlí ročně tisíce grafiků, jejichž hvězdy nikdy nezazáří, jen malá část se na chvíli rozsvítí, aby vzápětí pohasla v záplavě drobných jiskřiček malých zakázek. Dostat se k práci na TV seriálu se jeví jako práce snů. Co za tím stojí? „Vystudovala jsem střední školu se zaměřením na grafiku, následně vyhrála stipendium pro studium animace v Evropském institutu designu v Turíně,“ odpovídá na dotaz našeho redaktora. Od roku 2011 odešla zkusit štěstí jako grafik na volné noze, což jak každý „freelancer“ ví, je hodně velký krok do neznáma a vyžaduje pořádný kus osobní odvahy. Aktuálně spolupracuje s Benchmarck and Scholastic India a na posměváčky může udělat dlouhý nos. Ona ano, neb jeden takový ji ocenil. Je totiž jednou z vítězek soutěže grafiček vypsané při příležitosti 130. výročí stvoření dlouhonosého panáčka Pinocchia. „Má nejoblíbenější kniha je Vlna (The Wawe) ilustrovaná Suzy Lee, která nepotřebuje žádná slova, neboť vše dokáže vyjádřit kresbou. A z postav je mým nejoblíbenějším stvořením Pinocchio,“ pokračuje Manuela v rozhovoru. Na otázku kým se v grafické práci nechává inspirovat, vychrlí spoustu jmen grafiků, jejichž práce stojí za shlédnutí. „ Beatrix Potter, Quentin Blake, Rackham, Suzy Lee, Lisbeth Zwerger, Oliver Jeffers, Rebecca Dautremer, Monica Berengo, Marco Somà, Philip Giordano, Simone Rea a mnoho dalších.“

Jako grafička ilustrovala celkem 7 knih pro vydavatelství White Star Kids a Creative Life má tu čest informovat, že teď v květnu vychází ve výborném překladu Marcely Kořínkové dvě knihy s jejími ilustracemi – Čaroděj ze země OZ, na podzim pak Kráska a zvíře. Za knihami stojí nakladatelství Naše vojsko. Takže budete-li chtít, víte, na co si počkat. Ale nejlépe se Manuela Adreani představí pomocí svých kreseb. Posuďte sami.

Čaroděj ze země Oz

Čaroděj ze země Oz

Čaroděj ze země OZ

Čaroděj ze země OZ

Pinocchio

Pinocchio

Pinocchio

Pinocchio

Pinocchio

Pinocchio

Alenka v říši divů

Alenka v říši divů

Alenka v říši divů

Alenka v říši divů

Alenka v říši divů

Alenka v říši divů

Sněhurka

Sněhurka

Sněhurka

Sněhurka

Blog Manuely Adreani naleznete zde.

Creative Life děkuje za poskytnuté kresby.