Pro někoho jsou plastové láhve odpad, ale pro Veroniku Richterovou znamenají recyklované umění. Tato česká umělkyně nahlíží na plastové láhve jako na předměty, ze kterých vytváří umělecká díla. Vystudovala školu Ecole Supérieure des Arts Décoratifs v Paříži a od roku 2004 se věnuje PET-ARTU (označení pro výtvarný směr). Společně s grafikem a manželem Michalem Cihlářem vedle svých dalších uměleckých aktivit (malba, fotografování a autorské knihy) cílevědomě mapují a archivují vše, co s tématem PET lahví souvisí.
Spolu také začali v roce 2007 cíleně budovat sbírku, ve které důsledně mapují vývoj designu PET lahví a představují jejich globální charakter i regionální odlišnosti. Sbírka se stále rozšiřuje a v současnosti obsahuje kolem 3500 položek z 96 států světa. Veronika je umělkyní, na kterou bychom měli být v naší zemi určitě pyšní.
[adrotate banner=“33″]
„Když jsem zcela náhodou zjistila, že se PET lahve deformují teplem, rozhodla jsem se vytvořit z nich plastiku. Vzápětí mě napadlo, že by se technika mohla nazývat PET-ART. Chápala jsem to však jen jako jeden z mých výtvarných experimentů a netušila jsem, že se mi PET lahve stanou osudnými na dlouhou řadu let. Od roku 2004 jsem již použila tisíce PET lahví a vytvořila několik set objektů, na kterých jsem vypracovala i řadu specifických způsobů technologického zpracování,“ popisuje Veronika na svých stránkách.
Paní Veronika byla velice ochotná, a i přes nabitý program nám poskytla rozhovor, díky kterému můžete nahlédnout do velice zajímavého života české umělkyně.
Jaké objekty z plastových lahví vytváříte nejraději?
V poslední době mě hodně baví práce se světlem, díky moderním žárovkám můžu dělat funkční lustry i lampy. Stále se ale vracím k mým oblíbeným tématům různých rostlin, ikeban, nebo zvířecích trofejí. Vždycky mě potěší ten okamžik, kdy vymyslím něco nového a pak ten, když to konečně dodělám. To mezitím bývá často dost boj, i když střídaný se záblesky uspokojení. Někdy se u toho dost vyvztekám, ale vize výsledné plastiky mě žene dál.
Který objekt z Vaší rozmanité sbírky jste vytvářela nejdéle? A na jaký jste nejvíce pyšná?
To se nedá spočítat na čas, samozřejmě čím větší objekt, tím více je na něm té manuální práce. Někdy mám rozděláno více věcí souběžně. A jestli jsem na něco opravdu pyšná, tak je to mé společné dílo s Michalem Cihlářem, se vší vážností budovaná sbírka PET lahví z celého světa. Pro PET lahev nejsme líní i přes plot skočit. Máme exponáty dokonce i z hodně exotických zemí, např. z Kajmanských ostrovů nebo z Galapág (momentálně cca 3500 ks z 96 států). Tahle sbírka bude součástí připravovaného PET-ART muzea, které bude celé zaměřené na tvůrčí recyklaci, dnes tzv. upcyklaci.
Kde sháníte prázdné PET lahve?
Shánět se nemusí, jen vybírat ty zajímavé nebo právě potřebné ze záplav ve žlutých kontejnerech. Je to něco jako houbaření, ale celoroční. Náročné je to skladování, PET lahve už u nás mají vlastní dům a ten je víceméně plný.
Kde mohou lidé v nejbližší době vidět Vaše umělecké předměty? Pracujete teď na něčem novém?
Teď právě dokončuji projekt pro Havanské Bienále, které proběhne na Kubě v květnu a červnu. V galerii JCM na zámku Dobříš právě začala výstava Vetřelci v komnatách, kde jsou kromě převažujících PET-ARTových plastik k vidění fotografie mých věcí od Michala Cihláře, několik mých obrazů a objekty z různých dalších materiálů (28.4.- 21.6. 2015)
V muzeu města Ústí nad Labem vystavuji až do konce roku 2015 Dary moře, což jsou velmi komorní objekty z přírodních i nepřírodních plážových naplavenin, mých suvenýrů z cest, zejména z posledně navštíveného kapverdského ostrova Boavista.
Jednoznačně nejrozsáhlejší je dlouhodobá expozice Srdceráj v nově zrekonstruovaném zámku v Litvínově, kterou jsme vytvořili společně s Michalem Cihlářem. Představuje stovky předmětů a fotografií, jejichž tématem je srdce jako mnohavýznamový symbol. Tuto naši sbírku, budovanou přes 10 let, ozvláštňuje výstava Srdce v umění. Jde o kolekci děl třiceti povětšinou současných umělců, kteří s motivem srdce někdy pracovali. (Zámek Litvínov do 30. 9. 2017)
V posledních dnech se o Vaší práci psalo na mnoha zahraničních stránkách, kde se setkala s velkým úspěchem. Zaznamenala jste tento úspěch?
Ano, zaznamenala jsem rekord přes 3 650 návštěvníků za jeden den na mých webových stránkách a souběžně záplavu emailů z celého světa, což je potěšující ale zároveň i poněkud náročné na zpracování.
Vnímáte PET-ART jako svou budoucnost, nebo máte v plánu se zabývat i něčím jiným?
Plánů a nápadů mám tolik, že to jistojistě nestihnu zrealizovat, i kdybych žila pětkrát. Tak už se spíš snažím neplánovat, díky racionálním plánům člověk může snadno přeslechnout nějaké daleko podstatnější vnitřní hnutí. Má práce se tak nějak přirozeně větví a přelévá, můj PET-ART zdá se míří více k malování, ale něco z plastu v něm vždy najdete, už proto, že pro materiál to do mého PETlahvového domku mám pár kroků…
[adrotate banner=“33″]