[adrotate banner=“37″]

Když jsou vám tři roky a vyzdobíte svými kresbami některou z nudných dospěláckých knížek, nedostane se vám za tento projev kreativity žádného uznání. Existují ale dospělí, kteří do knížek kreslí pravidelně.

Grafická designérka Karlie Winchell má to štěstí, že si kreslením může vydělávat. Vytváří například loga pro různé značky. „Po letech a letech stejného zaměření se ale i taková na první pohled kreativní práce stává monotónní,“ vysvětluje Karlie, proč začala s fenoménem označovaným jako Bible journaling. „Vždycky se snažím monotónnost zlomit, začít s něčím novým,“ popisuje. Karlie v únoru založila skupinu, která se nad Bible journalingem pravidelně schází, sdílí své nápady a techniky.

Co je to Bible journaling?
Doslova to znamená ilustrování vašich myšlenek přímo do bible. Někoho to může pohoršovat, ale je to skvělý způsob čtení bible. Umožňuje poznat tuto knihu lépe, a to zvlášť vizuálně zaměřeným lidem. Jsem součástí této skvělé skupiny, v jejich práci nacházím inspiraci každý den. Kreativní journaling, ať už s biblí nebo se sešitem, pracuje s barvami, scrapbookingem, kreslením. Jakýkoli prostředek, který vám pomůže vyjádřit vaše myšlenky, je v journalingu vítán.
journalingjournaling

Nestarejte se o výsledek, kreslete!

Co byste poradila lidem, kteří chtějí s journalingem začít? 
Pro ty, kteří se trochu bojí začít, ráda používám tento příklad. Vzpomeňte si na své dětství – kreslili jste obrázky svým maminkám a vůbec jste se nestarali, jak kresba vypadá. Vaší mámě se líbila, protože jste ji nakreslili pro ni. Takhle si představuji pohled Boha na naše činy. Nezáleží na tom, jestli to vypadá perfektně. Bůh je pyšný, že trávíme čas něčím, co je k jeho slávě.
biblebible
Co znamená journaling pro vás?
Poté, co jsem absolvovala několik kurzů kaligrafie a vyzkoušela různé kreativní způsoby vyjadřování, jsem se potýkala s hledáním. Chtěla jsem najít cestu, jak využít svůj talent způsobem, který by se líbil Bohu. Nezáleželo na tom, co jsem dělala – u všech činností jsem cítila, že nedělám to, co je pro mě zamýšlené. Jakmile jsem narazila na komunitu Journaling Bible a začala svou kreativitu využívat tak, aby byla poctou Bohu, cítila jsem, že dělám přesně to, co je pro mě určené. Nejen, že jsem dělala umění. Věnovala jsem se mu tak, že u mě vzbudilo větší vášeň pro mé noční modlitby. Hledala jsem omluvy pro odložení své práce, stále víc času jsem každou noc trávila pročítáním bible a hledáním nových způsobů, jak vyjádřit to, co jsem přečetla.

Jak si vybíráte citáty, které potom ztvárníte?

Někdy náhodně otevřu bibli, přečtu stránku a vyberu verše, které inspirují mou představivost. Ztvárnění významu těch nejdůležitějších slov mi pomáhá zapamatovat si verš a víc přemýšlet o jeho významu. Na setkáních naší skupiny máme občas nějaké téma, jako například ovoce Ducha, kterému se věnujeme teď.

Koupila jste si kvůli journalingu novou bibli?
Začínala jsem kreslit do normálních náčrtníků. Ale mám ráda, když se ilustruje přímo do bible. Takže jsem si na journaling koupila speciální bibli, má širší okraje s linkami.
biblebible

 

 Čas strávený tvořením je meditace

Píšete, že jste si chtěla vést vizuální deník. Jak se takový deník pořizuje?
Vizuální deník může být cokoli. Já jsem zvolila najít si každý den 15 minut a něco nakreslit. Mohlo to být něco, o čem jsem přemýšlela, nebo nějaký citát, který mě inspiroval, nebo jsem prostě zkoušela různé druhy písma. Čas, který si najdete na kreativitu, může být úžasnou meditací. Mám různé menší náčrtníky a kapesní diáře na různých místech, takže když mě to popadne, můžu hned kreslit. Někdy tyhle malé čmáranice inspirují moje nová přáníčka nebo ilustrace.