V březnu 1995 si americký umělec Brian Lewis Saunders slíbil, že každý den po zbytek svého života vytvoří nový autoportrét. Dodnes tento slib dodržuje. Saunders dosud nakreslil téměř 12 400 obrazů. I když to zní samo o sobě zajímavě, v roce 2000 se rozhodl radikálně upravit svůj experiment. Umělec namaloval desítky autoportrétů, přičemž užíval drogy měnící mysl, a toto je konečný výsledek. Jistě, Brianovo umění může znít zajímavě, ale nikdy byste ho neměli opakovat.

Po několika týdnech se stal unaveným, utrpěl menší poškození mozku a stal se častým návštěvníkem nemocnice. To však Briana nezastavilo a pokračoval v malování.

Umělec hledal „zážitky, které by mohly hluboce ovlivnit jeho vnímání sebe sama“, a když uvidíte, jak odlišná je každá z kreseb v jeho uměleckém projektu Drugs, můžete si všimnout, že se mu to povedlo.

Saunders uvedl, že poškození mozku mělo za následek „psychomotorickou retardaci a zmatek“, ale alespoň se to dalo napravit. Stále dělá svůj extrémní experiment, ale nyní užívá pouze látky předepsané lékařem.

Halucinogenní houby

Když se skandálního umělce v rozhovoru ptají, jak mu tento šílený nápad přišel na mysl, říká, že k vytvoření projektu ho podnítila řada negativních událostí v jeho životě.

Doslova za krátkou dobu jeden z jeho přátel zemřel při požáru a další se pokusil o sebevraždu, ale nic z toho nebylo, a v důsledku toho se stal nesvéprávným.

V té době byl Brian nucen užívat nejprve sedativa a poté silné psychotropní látky. Dokonce i tehdy si umělec všiml, že různé dávky drog ovlivňují jeho vědomí různými způsoby a způsobují, že se necítí „ve své kůži“. Saunders se však takového vedlejšího účinku terapie nebál a rozhodl se tento stav využít ve svůj prospěch.

Haloperidol (podán umělci v nemocnici)

Morfium

Alkohol

LSD

Marihuana

Alprazolam (také podávaný v nemocnici)

1 sklenice Absintu

Soli

Opium

Válium

Hydromorfon (lék proti bolesti třídy opioidů, derivát morfinu)

Sirup proti kašli

Antipsychotikum Abilify

Kokain

Oxid dusnatý

Prášky na spaní Zolpidem

1 injekce dilaudidu / 3 dávky morfinu (přijal na pohotovosti s ledvinovými kameny)

Rostlina Kata (žvýkal a poté z ní pil čaj)

Antiepileptikum Clonazepam

Antidepresivum Citalopram

Sedativum Buspiron

Metamfetamin

Heroin

Zdroj: 4tololo