Skandinávský styl vstoupil do života lidí v mnoha zemích světa. Promítá se nejen do interiérového designu, ale také do životního stylu, kdy člověk žije v souladu s přírodou. A právě pojem hygge tento styl odráží tím nejlepším možným způsobem.

Hygge je pocit štěstí, pohodlí a bezpečí. Dánové dokázali, že tento pocit se může stát životním stylem. Blížící se zima je dobrým důvodem k tomu, abyste sebe a své blízké obklopili péčí, teplem a pohodlím. Vytáhněte si teplé ponožky a vnímejte hygge. Listopad je čas vhodný k přeladění do tohoto klidného a spokojeného režimu.

#1 První pravidlo: Návštěvy blízkých lidí

Pozvěte častěji své přátele a rodinu na návštěvu. Setkávání ve společnosti a rušném prostředí k hygge stylu nepatří. Naopak domácí setkání s lahodným pečivem, svíčkami, srdečné rozhovory či deskové hry jsou přesně tím, co potřebujete.

#2 Druhé pravidlo: Obklopte se pohodlím

Dánský styl je zcela minimalistický a jednoduchý, barvy jsou světlé a pastelové. Pokud váš interiér není tak úplně hygge, ale chcete štěstí a pohodlí, pak existují malé triky, které vás k této atmosféře přiblíží. Důležitou roli hraje měkké osvětlení: svíčky, lampy, girlandy.

Důležité jsou i detaily: polštáře, přikrývky, nádobí, stínidla, police s knihami atd. Tyto předměty by měly být vyrobeny z jednoduchých, diskrétních a přírodních materiálů (len, bavlna, dřevo, hlína atd.). To znamená, že se stanou téměř neviditelnými.

#3 Třetí pravidlo: Dobré jídlo

Jídlo ve stylu hygge je domácí, vlastnoručně uvařené. Pozor, není to ale nějaká zdravá dieta! Možná je někdy trošku v rozporu se zdravým stravováním, ale o tom hygge je – dopřávat si drobná zahřešení a radosti, abyste pocítili absolutní štěstí. Přemýšlejte o receptech, jděte na trh pro čerstvé produkty a pak z nich připravte jídlo (můžete s celou rodinou). Co může být lepšího než lákavá vůně čerstvě připraveného jídla, které jste vytvářeli se svými blízkými?

#4 Čtvrté pravidlo: Aktivní životní styl

I to je nedílnou součástí hygge stylu, nevystačíme si jen s lenošením. Sebeláska totiž mimo jiné spočívá v péči o své zdraví. Pohyb ve stylu hygge je skandinávská chůze, rodinné a přátelské procházky, cyklistika.

#5 Páté pravidlo: Pohodlné oblečení

Pohodlné oblečení se stalo současnou módou. Módní domy nemohly ignorovat preference svých zákazníků, proto je v obchodech vždy obrovský výběr pohodlného i stylového oblečení ve stylu hygge.

Jsou to útulné a teplé kabáty, boty bez podpatku, mikiny s kapucemi, svetry, šály, kalhoty a šaty volného střihu atd. Asi všichni souhlasíme s tím, že když máme na sobě teplé oblečení, které nebrání pohybu, cítíme se lehčí a svobodnější.

#6 Šesté pravidlo: Všeho s mírou

Vychutnávejte si radosti v přiměřeném množství. Pár skořicových rohlíků snědených s potěšením nad lahodným čajem je malým štěstím. Ale deset buchet je už obžerství. Vytvořte si vlastní pravidla pro užívání si života a vyhraďte si pro ně speciální den.

#7 Sedmé pravidlo: Jednoduché radosti

Nezapomeňte si užívat obvyklých, zdánlivě úplně obyčejných věcí. Rozhlédněte se po kráse kolem sebe: závan větru, šustění listí pod nohama, kapka rosy na květině, úsměvy milovaných, slunečný den, šálek kávy na stole. Koncept hygge není o hmotných statcích, ale o osobním štěstí. A v objevených maličkostech se ukrývá spousta krásného.

#8 Osmé pravidlo: Najděte si svého koníčka

Život není jen o práci a obstarávání domácnosti. Je důležité najít činnost, která vám přináší naplnění a uspokojení. Například háčkování, aranžování sušených květin, kreslení pastely. A je to ještě lepší, když si můžete výsledky své kreativity vyzdobit svůj dům ve stylu hygge.

Jak cítit ten správný pocit hygge

Chuť hygge: Známá, uklidňující, z dětství. Nejen čaj, ale čaj s bylinkami a lesním ovocem, rodinné recepty, maso s oblíbeným kořením.

Hygge vůně: Ta, se kterou si spojujete ty nejšťastnější chvíle. Vzpomínky na něco, kde jste se cítili velmi dobře, kde jste se cítili bezpečně. Vůně skořice a vanilky, vůně šeříku nebo levandule, dřevěný nábytek, zasněžený vánoční stromeček.

Hygge dotýkání: Vzpomeňte si na příjemné pocity, když se dotknete například srsti svého mazlíčka, kloužete prstem, vlasů milované osoby, zabalíte se do deky.

Hygge pohled: Podívejte se na oheň v krbu, na sněhové vločky, na kapky deště na skle, na západ slunce, na obrovské pole luční trávy.

Hygge zvuk: Hromada kapek na parapetu, šustění listí, praskání hořícího dřeva, ze kterého vystřelují drobné jiskřičky, útulné vrzání dřevěné podlahy.

Buďte šťastní, je to tak jednoduché.