16. května se slaví Evropský den Slunce, a každým rokem se rozšiřuje do více Evropských zemí, kde si lidé připomínají význam Slunce pro naši planetu. Slunce je pro nás velice důležité, ohřívá naší planetu, díky němu žijeme. Samozřejmě hlavně v poslední době začíná rozmach s využitím sluneční energie, jakožto obnovitelného zdroje.

V našem dnešním článku se můžete podívat na Slunce na úchvatných fotografiích NASA.

Masivní erupce, která vyzvedla ohromné množství chladné a tmavé hmoty. Většina materiálu spadne zpět na Slunce, kde se vlivem gravitační energie ohřeje na více než milion stupňů Celsia.

V říjnu 2014 byla na Slunci vidět největší skvrna za posledních 24 let. Na této fotce můžeme vidět jasně zářící aktivní oblast v koróně, která se vznáší nad magnetickým polem skvrny.

Filtrování Slunce: Odborníci, zpracovávají snímky z přístroje AIA, aby na nich našli zajímavé oblasti. Tento tříbarevný obrázek ukazuje kombinaci tří fotek v různých vlnových délkách. Složený snímek má zvýšený kontrast a invertované barvy, díky čemuž jsou menší útvary lépe vidět.

Magnetický tanec: Solární materiál kreslí koronární smyčky podél magnetického pole. Na tomto doostřeném snímku z přístroje AIA jsou vidět bílé čáry, které jsou položené na fotku z přístroje HMI, který v nepravých barvách mapuje sluneční magnetické pole.

V prosinci 2011 zachytila SDO ve svém zorném poli kometu Lovejoy, která prolétala kolem Slunce. Šlo o první fotku komety při takto blízkém průletu přes solární atmosféru. Na tomto snímku vidíme časosběr, který zdůrazňuje trajektorii komety při vzdalování od Slunce. Z jejího jádra se vypařují plyny, které jsou následně zachyceny slunečním magnetickým polem a vlečeny různými směry.

Tento snímek byl pořízen 24. února 2011, když se na okraji slunečního kotouče objevila solární erupce. Slunce přitom vyvrhlo do svého okolí velké množství plasmatu, které tu vířilo ještě 90 minut.

SDO krouží kolem Země po takové dráze, která zajišťuje, že výhled na Slunce je téměř nepřerušený. Párkrát za rok se jí ale postaví do cesty náš Měsíc. Na tomto snímku z listopadu 2014 vidíme měsíční disk, který částečně blokuje výhled na korónu.

Ubíhající vlny: Citlivost přístroje AIA umožnila objevit nový, rychle se pohybující typ vln, které rozechvívají sluneční korónu. Snímek vlevo nám ukazuje aktivní oblast, jejíž okraj rozsvítila erupce.