[adrotate banner=“21″]

Když se první člověk dostal do vesmíru, byl to neuvěřitelný krok vpřed, po něm ale následovali další desítky a stovky kosmonautů, kteří vesmír navštívili, dokonce i Howard ze seriálu Teorie velkého třesku. Přemýšleli jste ale, jak to bylo se zvířecími návštěvníky kosmu? Určitě každý z nás někdy slyšel jméno nejslavnějšího psího návštěvníka vesmíru Lajky. Ale mezi hvězdy se pokusilo dostat i několik dalších zvířat.

1.Pes Lajka

lajka

Prvním zvířecím návštěvníkem vesmíru, o kterém si povíme, je zmiňovaná Lajka. Lajka je jednoznačně nejznámější vyslané zvíře do kosmu. Byla poslána Rusy v roce 1957, a tak se stala prvním zvířetem na oběžné dráze. Její hlavní mise spočívala v tom, že člověk potřeboval zjistil efekt vesmírného světla na živou věc, protože v té době nikdo nevěděl, co očekávat. Někteří se obávali, že ve vesmírném prostoru člověk nemůže přežit, zatímco jiní si mysleli, že člověk nepřežije ani let v raketě.

Ačkoli tu byl stále jeden problém. V té době nebyla ještě dokončena technologie pro raketoplán, takže  Laika v podstatě letěla na sebevražednou misi. Oficiální verze zněla, že vydržela 6 dnů na oběžné dráze a před tím, než ji došel kyslík, byla usmrcena. Později vyšlo najevo, že usmrcena nebyla, ale že  po šesti dnech prostě zemřela udušením.

Tak to znělo až do nedávno, kdy v roce 2002 vyšla na povrch skutečná pravda a ukázalo se, že vesmírná loď selhala a chudák Lajka tak zemřela několik hodin po startu. I tak nám Lajka ukázala, že při zkoumání vesmíru potřebujeme zvýšit naše úsilí. Ve Spojených státech amerických má svůj památník.

spacea

2. Opice Albert II

space1

Nyní se přesuneme k prvnímu zvířeti vyslanému do vesmíru, kterým byl opičák Albert II. Albert se vydal do vesmíru v roce 1949 a byl vyslán za účelem zjištění efektu radiace na větší organismus. Albert se dostal do výšky 134 kilometrů v hlavici rakety V-2. Bohužel parašutistický systém selhal a tak opičák Albert pád dolů nepřežil.

V případě, že vás zajímá, co se stalo s Albertem I, potkal ho podobný osud s tím rozdílem, že ten doletěl pouze 48 kilometrů. V průběhu následujících let bylo vysláno několik dalších Albertů. První ale, který let zvládl, byl Albert VI, jenž byl vyslán v roce 1951 spolu s jedenácti myšima. Než zemřel, vydržel dvě hodiny.

3. Opice Slečna Baker

space2

Dalším, kdo navštívil vesmír, byla americká opička, která jako první let nejenže přežila, ale také se dožila dlouhého věku a užívala si zasloužené slávy. Její jméno bylo Slečna Baker a byla to veverčí opice, jenž byla vyslána v roce 1959. V té době se na Spojené státy kladl velký tlak ohledně ztráty zvířecích životů na pokusech.

[adrotate banner=“21″]

Krom naší slečny se cesty zúčastnila  i Slečna Able, která sice přistání přežila, ale zemřela o čtyři dny později. Slečna Baker zemřela v roce 1984 ve zralém věku sedmadvaceti let. Stala se celebritou, získala čestné uznání strany ASPCA (nezisková organizace odhodlaná bránit krutost na zvířatech), byla na obálce časopisu Life a dokonce byla dvakrát vdaná.

space3

4. Psi Strelka a Relka

space4 Belka a Strelka, dva ruští psi, kteří se stali prvními psi, jenž v roce 1960 zvládli bezpečný let na oběžnou dráhu a také se v pořádku vrátili. Spolu s nimi letěl jeden králík, dvě krysy, dvaačtyřicet myší, hodně much a nějaké rostliny. Všichni let přežili.

Psi se stali naprostou senzací, a to nejen v Rusku, ale po celém světě. Strelka se dožila dlouhého a šťastného života s dalším psem jménem Pushok, což byl také pes určený k letu do kosmu, ale byl určen pro zemní experimenty. Měli spolu několik děti, jedna z nich, Pushinka, byla ruským prezidentem Nikitou Sergejevičem Chruščovem darována americkému prezidentovi Johnu F. Kennedymu pro jeho dceru. Ta se dala dohromady s dalším Kennedyho psem a měli vlastní mláďata. Krevní linie je udržována dodnes a potomci Strelky jsou stále naživu.

strelkaa

5.  Šimpanz Ham

space5

Šimpanzi jsou lidem velmi podobní, takže bylo otázkou času, než se jich pár vydá do vesmíru. V roce 1961 se šimpanz jménem Ham stal prvním humanoidem, který se dostal do vesmíru. Byl vybrán z čtyřiceti různých kandidátů, v té době dostal označení #65, v případě, ze by se let pokazil.

[adrotate banner=“21″]

Po úspěšném letu byl šimpanz pojmenován Ham po laboratoři, ve které byl na let připravován. Když se do vesmíru dostal,bylo mu pět let a na světě žil dalších dvaadvacet v národní Zoo ve Washingtonu, DC a poté v Zoo v Severní Karolíně. Po jeho smrti byla provedena pitva, jeho ostatky byly pohřbeny a kostra zachována v Národním Muzeu Zdraví a Medicíny.

simpaz ham

Zdroj