Od počátku fotografování lidé dělali portréty. Vždycky bylo fascinující zachytit člověka v konkrétní chvíli jako vzpomínku na určitou etapu jeho života. Na portrétní fotografii je zajímavé, že fotograf nezachycuje pouze fyzické rysy člověka, ale také jeho podstatu, časové období nebo kulturu.

Cena za portrét indického portrétního festivalu (IPF) 2021 povzbuzuje fotografy z indického subkontinentu (Indie, Nepál, Bangladéš, Srí Lanka, Pákistán a Myanmar), aby předvedli svůj talent a ukázali své mimořádné portréty.

Umělecký ředitel festivalu Aquin Mathews vyjádřil své nadšení ze soutěže: „Každý rok jsme nadšeni i dojati zaslanými snímky. Jsme rádi, že vidíme spoustu portrétů, které se vyhýbají konvenčním metodám fotografování lidí.“

Zdroje: indianphotofest.com | Facebook | Instagram | twitter.com | youtube.com

#1 Finalista: „Catrin“ od Sujata Setia

„Nikdy předtím jsem nebyla takto vyfotografována… tedy se všemi svými jizvami,“ řekla mi Catrin.

Na zvědavé pohledy, které ji sledují pokaždé, když vykročí z domu, se dívá s něhou a empatií. 96 % jejího těla utrpělo popáleniny třetího stupně, takže šance na přežití byla jedna ku tisíci. Po třech měsících v kómatu, 200 chirurgických zákrocích a 4 letech rehabilitace se Catrin vzepřela osudu a vrátila se do života.

#2 Finalista : „Portrét muže nesoucího dítě“ od Arun Sharma/Pti

Portrét muže s dítětem ukazuje lidi, kteří uvízli v krizí zasaženém Afghánistánu a přiletěli speciálním repatriačním letem IAF na Hendon Air Force Station, Ghaziabad. UP. 22. srpna 2021.

#3 Finalista: „Duše za zrcadlem“ od Akash Ghosh

#4 Finalista: „Rodinný přechod“ od Shibasish Saha

Obrázek rodiny překračující zemi, která byla zaplavena kvůli silnému monzunu na venkově v Západním Bengálsku.

#5 Finalista: „Nic skrytého“ od Somnatha Mullicka

Pro tuto fotografii pózoval prodavač. Být šťastný je samozřejmě umění a nebylo by dobré mu vyčítat, že si vydělává na živobytí.

#6 Finalista: „Matka a dítě“ od Sandip Dey

Matka a dítě za oknem v Sinquerim, Goa. Fotografie zachycuje každodenní okamžik lásky a nevinnosti.

#7 Finalista: „My v jednotě“od Aditya Sharma

Tato fotka je ze zkoušek přehlídky v roce 2021, která proběhla těsně po první vlně covidu. MY je první slovo naší ústavy. Pro mě tato fotka představuje naši solidaritu.

#8 Finalista: Akshay Nagpal

Bhavan Kumar je jeřábník v továrně Bandhwari v Gurgaonu. Tito lidé žijí uvnitř továrny a nějak přežívají v deštivých dnech, kdy do jejich domovů proudí špinavá voda z odpadků.“

#9 Finalista: „Shakti“ Raggeshre Dasa

#10 Finalista: „Píseň“ od Devaraje Devana

#11 Finalista: „Oddaní zaneprázdněni oslavou Chhath Puja“ od Mili Paul

Oddaní zaneprázdněni oslavou Chhath Puja v takzvané posvátné Jamuně, která je spíše než něčím posvátným zaplněná pěnou a toxickým průmyslovým odpadem, Dillí.

#12 Finalista: „Boží slovo“ od Disha Gupta

Kultura amišů poskytuje návod, jak se schovat před technikou a spěchem současnosti. Amišové žijí prostý život, mají jednoduché oblečení, jejich hodnotami jsou křesťanský pacifismus, prostota a pomalost.

#13 Finalista: Unnati Sharma

Žijeme ve světě, kde jsme všichni posuzováni podle barvy pleti. Na lidi s kožními problémy či jizvami se ale máme sklon dívat podezřívavě nebo jim přisuzovat špatnou karmu. Jen příroda nikdy nesoudí.

#14 Finalista: „Vrstvy mysli“ od Ritagnika Bhattacharyi

#15 Finalista: „Portrét skupinového myšlení“ od Sankara Sridhara

#16 Finalista: „Zaměřená konverzace“ od Veeresh Babu Rama

#17 Finalista: „Opraváři hodinek“ od Kushala Gangopadhyaye

indianphotofest

#18 Finalista: „Indický tradiční sport“ od Jayeshe Sharmy

Snažím se prostřednictvím své žurnalistiky ukázat všechny aspekty indického tradičního sportu. Tento obrázek ukazuje jednoho tradičního zápasníka, který se připravuje před bitvou.

indianphotofest

#19 Finalista: „Středem pozornosti“ od Subhrana Karmakara