Těhotenství proměňuje ženu – a platí to i o březosti u zvířecích samic. Břicho roste a zakulacuje se, zvětšuje se váha, pohyb se stává obtížnějším, roste únava a potřeba odpočinku, v těle dochází k nejrůznějším změnám. Stává se ale, že některé ženy i samice naopak těhotenstvím zkrásní. Každá bytost prostě tenhle bouřlivý a náročný tělesný a duševní stav snáší jinak a jinak se na ní projeví.
Jak zvládají období březosti zvířecí samice? Jak se vypořádají se zakulaceným břichem? Pojďme se na to podívat.
#1 Opičí budoucí matka
#2 Lvice
#3 Běluha severní
Březost velryby beluga obvykle trvá asi 12 měsíců, někdy až 13–14 měsíců. Zpravidla se narodí jedno mládě, jen velmi zřídka dvě najednou.
#4 Zebra
#5 Slonice čeká na narození slůněte.
#6 Těhotní tatínkové mořského koníka
Proces rozmnožování těchto tvorů je úžasný! Potomka nerodí samice, ale samec. Samice naklade vajíčka do vaku umístěného na břiše samce. Teprve pak samci tato vajíčka oplodní, snesou je a přivedou na svět nové potomky.
#7 Africký trpaslík
#8 Panda
#9 Žába s působivým břichem
#10 Březí morče
#11 Jelenec běloocasý
#12 Žirafa
Zajímavost o březosti žirafy: březí samice se často vrací na místo, kde se kdysi narodila, aby tam porodila své mládě.
#13 Poník
#14 Had
Hadí samice jsou velmi starostlivé matky. Jejich péče ale trvá přesně tak dlouho, dokud se novorozený had úplně nevydrápe na denní světlo. Dále si had musí zvyknout na krutá pravidla života sám.
#15 Gepard
#16 Štír
Na fotografii máte vedle sebe dva štíry, abyste mohli porovnat březí samici s „normálním“ štírem. Velké břich této samice pravděpodobně obsahuje asi 20 budoucích štírů. Během prvních dvou týdnů života vylézají matce na záda, kde jsou v naprostém bezpečí.
#17 Tygřice