Co může být příčinou většího nebezpečí na některých letištích? To je různé. Zásadní vliv mívají fyzikální a enviromentální faktory jako například krátké letištní dráhy, vysoká nadmořská výška, nebo nepředvídatelné počasí. Riziko rovněž stoupá s umístěním letiště v konfliktní zóně, či lokací runwaye v blízkosti hustě obydlených oblastí. Níže se můžete podívat na deset letišť, která patří mezi ta nejnebezpečnější na světě. Vyzkoušeli jste nějaké během letošní letní dovolené?


[adrotate banner=“50″]


Mezinárodní letiště Gibraltar 

Říká se, že Gibraltar je křižovatkou dějin a tuto pověst potvrzuje i místní letiště. Runway zde křižuje známou Winston Churchill Avenue. Tato hlavní silnice mířící k pozemní hranici se Španělskem, přímo protíná dráhu a musí být uzavřena při každém příletu a odletu. Stopku na této křižovatce opravdu nedoporučuji podceňovat.

Letiště Toncontin v Hondurasu

Pokud milujete horské scenérie, pak by vám to mohlo trochu pomoci překonat tento silně adrenalinový zážitek, který nabízí přílet či odlet na letišti v Tegucigalpě, Honduras. Letadla musí prolétnout skrz místní hory, aby se stroj dostal k dráze umístěné v údolí zhruba kilometr nad hladinou moře. Aby se na runway dostal například Boeing 757, musí se při průletu pohořím naklonit o 45 stupňů na stranu, což spolu s prudkým klesáním a kličkováním mezi štíty hor umí vlít pořádnou dávku adrenalinu do žil.

Letiště Juancho E. Yrausquin, ostrov Saba

Na krásném ostrově Saba, který se nachází v Karibiku, asi 28 mil jižně od St. Marteen, najdete nejkratší runway na světě v délce necelých 400 metrů. Dráha je lemována strmými útesy vedoucími přímo do moře. Tady je potřeba být puntíčkář!

Letiště na stanici McMurdo, Antarktida

Pokud nejste zrovna blázni do saní, pak si asi přistávání na letišti na Antarktidě moc neužijete. Dobrá zpráva je, že runwaye jsou dlouhé. Ta špatná, že jsou pokryté ledem a počasí je takřka nepředvídatelné. Americká stanice na pobřeží McMurdo hlásí průměrné teploty během celého roku pod bodem mrazu. Když si navíc vyberete správné období polární noci, můžete si přistání okořenit ještě vědomím, že pilot musí použít brýle pro noční vidění, aby byl vůbec schopný tuto ledovou dráhu najít.

Letiště Narsarsuaq v Grónsku

Počasí na letišti Narsarsuaq v jižním Grónsku není o moc teplejší než to na Antarktidě, navíc přístup k letištní dráze je jedním z nejobtížnějších na světě. Vyžaduje to nalétnutí až k blízkosti fjordů, kde se vyskytují velmi silné turbulence a prudký nárazový vítr po celý rok. Tato komplikace je ještě v pohodě oproti hrozbě sopky, která občas vybuchne a sopečný mrak plný částeček skla (oxid křemičitý, původem z tajícího ledu) může nepříjemně poškodit motory letadla.

Letiště Lukla, Nepál

Letiště Lukla v Nepálu patří mezi nejnebezpečnější na světě nejen kvůli své nadmořské výšce téměř 3000 metrů. Letištní dráha vede do kopce a na jejím konci na cestující čeká skalní masiv. Na toto přistání máte opravdu jen jeden pokus, tak hodně štěstí!

 

Mezinárodní letiště v Damašku

V Damašku na letišti nejsou problémy ani s terénem, ani s počasím, ale s lokací v blízkosti syrského hlavního města, kde nebezpečí pramení z neutichající občanské války. Nepokoje jsou zde na denním pořádku, proto jsou lety operovány velmi nepravidelně a provoz je často omezený.

Letiště Paro, Bhútán

Pouze 25 pilotů má kvalifikaci k přistání na letišti Paro v Bhútánu. Umístěno v Himalájích, 2225 metrů nad mořem, Paro je obklopeno vrcholky sahajícími až do výšek téměř 6000 metrů. Místní terén je opravdu nelítostný a počasí natolik kruté, že lety jsou povoleny pouze v denní hodiny a za příznivých podmínek.

Letiště v Madeiře

Možná bude ideální dát si sklenku místního vína na Madeiře před vstupem do letadla. Přistávací dráha na letišti je velmi krátká, a navíc stísněná mezi skalním útesem z jedné strany a strmým srázem do oceánu na straně druhé. V roce 2000 byla runway prodloužena. Ovšem tato úprava vám na klidu asi moc nepřidá, jelikož je třeba si uvědomit, že tato nástavba vznikla nad oceánem, opřená o 180 sloupů. Každopádně, pokud se nesejde větrný den, déšť a drift ve stejnou chvíli, mělo by přistání proběhnout v klidu.

Letiště Barra, Skotsko

Milujete pláže? Paráda, pak by vás mohlo nadchnout přistání na letišti Barra ve Skotsku, které je jako jediné na světě umístěné přímo na pláži, nenajdete tu žádnou runway. Pro přílety a odlety se využívá pláž umístěná v mělké zátoce ostrova. Plochu lze použít jen při odlivu, během přílivu totiž dočasně zmizí pod vodou. Pláž je běžně přístupná veřejnosti.

Zdroj: Popular Mechanics


[adrotate banner=“50″]