Drogy se nějakým způsobem podílejí na vzniku různých uměleckých děl už od nepaměti. Jistě i vám někdy při pohledu na nějaký groteskní výtvor blesklo hlavou, co jeho tvůrce asi bere – byť s nadsázkou. Bryan Lewis Saunders není prvním ani posledním člověkem, který se rozhodl skrze umění prozkoumat účinky rozlišných substancí. Přesto je to i po několikáté fascinující pohled – zřejmě právě proto, že se na každém podepíší úplně jinak.


[adrotate banner=“9″]


Každý Bryanův autoportrét je produktem jeho mozku ovlivněným nějakou drogou – halucinogeny, různými formami marihuany, mořskou solí nebo třeba heroinem. „Po drastických změnách v mém okolí jsem lačnil po zkušenostech, které změní moje vnímání sebe sama. Vymyslel jsem tedy experiment, kdy jsem si každý den vzal jinou drogu a kreslil se pod jejím vlivem. Během několika týdnů jsem se stal naproto letargickým a utrpěl jsem mírné poškození mozku, které naštěstí nebylo nenapravitelné. V experimentu stále pokračuji, jen s většími časovými intervaly – a navíc beru jen drogy, které dostanu.“ Co si o podobných experimentech myslíte vy? Stojí takový hazard se zdravím za to?

1-absint-2-15-mg-busparu-lek-proti-uzkostem-3-dva-striky-pripravku-na-prach

(Zleva) Absint // 15 mg Busparu (lék proti úzkostem) // Dva střiky přípravku na prach

2

(Zleva) Dávka Dilaudid a tři dávky Morfinu (byl v nemocnici kvůli ledvinovým kamenům) // Ablify, Xanax, Ativan (neznámá dávka v nemocnici) // Butanový olej z konopí

3

(Zleva) Pervitin // 60 mg Geodenu (antipsychotikum) // 3 mg Klonopinu (lék na panické poruchy a záchvaty)

4

(Zleva) Marihuana // 10 mg Vália // Neznámá dávka Butalbitalsu (lék na bolest)

5

(Zleva) Dvě psylocybinové houby // 10 mg Ambienu (sedativum) // 1,5 gramu kokainu

6

(Zleva) Mořská sůl // 10 mg Adderallu (lék na narkolepsii a ADHD) // DMT během a poté (silná halucinogenní droga, která ovlivňuje vědomí)

[adrotate banner=“9″]

7

(Zleva) Dvě lahvičky sirupu na kašel // hašiš // nikotinová žvýkačka po dvou měsících abstinence kouření

8

(Zleva) 4 mg Dilaudidu (lék na bolest) // Kombinace rajského plynu a vália // Šalvěj divotvorná (rostlina, která může vyvolat halucinace)

9

(Zleva) Neznámá dávka Morfinu // 7,5 mg Hydrocodone, 7,5 mg Oxycodone, 3 mg Xanaxu // Čichání k zapalovači

[adrotate banner=“9″]

10

(Zleva) Plyn // Šňupání heroinu // 251 NBOME (psychedelická droga)