Nebezpečí je všude, a ačkoli mnoho z nás o něm málokdy přemýšlí, stát se může cokoliv. Mimo dopravní nehody a jiné různé náhody s nepříliš lákavým koncem sem patří také násilnické činy, kterým bývá velmi těžké předejít nebo se z situace „vymotat“ bez cizí pomoci. A přestože si lidé mnohdy myslí, že se jich to netýká, násilníka může na své cestě potkat úplně každý. Tak, například v roce 2014, bylo dle statistiky policie ČR evidováno 16 949 násilnických činů.Katja Romanovskaja  byla obyčejnou ženou, ničím nevyčnívala a také měla pocit, že se jí nic nemůže stát. Než se stala obětí. Před šestnácti lety, během cesty domů, Katju oslovil průměrný mladík, kterého žena hravě odmítla a vydala se svým směrem. Jenže mladý muž nebyl vývojem situace uspokojen a při svém druhém pokusu si se ženou promluvit už si nebral žádné servítky. Vytáhl nůž a Katju napadl. Přeřízl ji hrdlo a osmkrát bodl do oblasti břicha a prsou. Katja měla velké štěstí, že si činu všiml soused, který okamžitě zavolal záchrannou službu.

V1

„Někteří z vás znají můj příběh a vědí, že tuto událost nepovažuji za něco špatného. Nevím, jaký člověk by žil uvnitř mého těla, kdyby nemělo tyhle jizvy. Učila jsem se psát levou rukou a nebát se vyjít na ulici, odpouštět a nechávat odejít ty, kteří odejít chtěli. Když jsem se zvedla z postele několik týdnů po napadení, pocítila jsem, že tvrdě stojím na zemi, ve všech smyslech. Pochopila jsem, co znamená život a přijala za něj odpovědnost. Přestala jsem být obětí.“ – vypráví Katja svůj příběh na Facebooku.

V2

Katja nyní vytvořila projekt, který má pomoci zachránit lidské životy: prsten se symbolickým názvem „Nimb“. Tento stylový šperk ve své podstatě představuje tlačítko, díky kterému můžete v nebezpečné situaci upozornit na akt násilí a dát vědět svým blízkým nebo bezpečnostním složkám, že se děje něco špatného. K prstenu byla také vyvinuta aplikace, díky které se mohou v systému zaregistrovat dobrovolníci. Ti prsten nepotřebují vůbec, v případě, že se v jejích blízkosti ocitne někdo, kdo naléhavě potřebuje pomoci, budou díky aplikaci upozorněni zprávou nebo automatickým zavoláním.

Majitel prstenu může mimo jiné v aplikaci aktualizovat údaje o své krevní skupině, závažných onemocněních aj.; také bude možné ve svém profilu poukázat na to, že se ocitnete na místě, kde vám potenciálně může hrozit nebezpečí (např. pokud míříte na „rande naslepo“  či párty, plnou neznámých lidí).

V3

Vychytávky, které dovolují upozornit na nebezpečí, již existovaly před tímto prstenem, jeho výhoda je ale hlavně v jeho dostupnosti, které jiným vynálezům chyběla. Ne vždy se obětem podařilo zmáčknout tlačítko např. na náramku či použit telefon, pepřový sprej apod. Nimb stačí zmáčknout po dobu 3 vteřin jediným prstem a je to možné i jedinou rukou volnou. Výrobce uvádí, že zmáčknout tlačítko náhodou je takřka nemožné, ale i v tomto případě má řešení: Při zmáčknutí prsten zavibruje a upozorní na odeslané volání o pomoc. To může člověk pomocí aplikace do 20 vteřin zrušit.

Bezpečnostní šperk je vhodný pro všechny: muže, ženy a děti, vybrat si můžete z klasické černé a bílé barvy. Nimb je větší a ne náhodou: potenciálním násilníkům nápadný šperk napoví, že osoba před nim je chráněna. Ekaterina Romanovskaja odstartovala kampaň na Kickstarteru 21.6.2016 a od té doby se ji již podařilo získat přes 180 000 dolarů.I to napovídá, že projekt „Nimb“ čeká velká budoucnost. Bezpečnostní šperk si můžete předobjednat i vy, a to za cenu od 119 dolarů. Všechny levnější možnosti tento výrobek objednat jsou pro obrovský zájem již nedostupné. Doručení výrobků zájemcům se očekává během ledna 2017.

V4

V5