Mezi etnickými hudebními nástroji jsou desítky druhů bubnů a bubínků. Ale jeden z nich naprosto vyniká, i když to buben v podstatě ani není. Vynalezli jej dva Švýcaři, Felix Rohner a Sabin Schärer, kteří si říkaji PANart. Hang Drum je naprosto jedinečný a svým tvarem připomíná létající talíř, ale hlavně má naprosto krásný a harmonický zvuk. Hraje se na něj prsty a dlaněmi.

První verze tohoto nástroje vznikla někdy v roce 1999. Od té doby však vznikly další 4 generace. S každým novým prototypem přišlo nějaké vylepšení a krásnější zvuk. Hang Drum je mystický bubínek z rodiny etnických perkusivních nástrojů a jejich odnože Pans (Hand pans), do které patří Halo, Bells a další. Tyto bubínky mají charakteristický kovový, velmi harmonický, uchu lahodící a až nebeský zvuk připomínající zvony. Tak trochu s reggae nádechem. Bubínek je třeba chránit před delším působením slunečního záření, které ho může rozheřát a tím taky rozladit.

Kolik takový Hang Drum stojí? Jak se k němu dostat? Bohužel, neprodává se. Tvůrci tento nástroj označili jako meditační a s léčivými účinky. Ale existují dva způsoby, jak se k nim můžete dostat.

1. Můžete poslat osobní žádost přímo výrobcům. Má to ale jeden háček. Musíte jim totiž napsat, proč tento nástroj chcete a nač jej budete používat. Pokud budete mít štěstí, dostanete se na pořadník, kde se čekací doba pohybuje od dvou let výše. Jo, a cena se pohybuje nad 10 000 dolarů. Taky musíte slíbit, že tento nástroj neprodáte! Jedině zpět k výrobci.

2. Ironií je, že se prodává na E-bay. Tam se cena pohybuje okolo 7 000 dolarů. Jenže… Po světě už běhá několik napodobenin, takže si nemůžete být jistí, jestli dostanete ten pravý a nefalšovaný Hang Drum.

Na internetu jsem dokonce našel, jak si Hang Drum můžete vyrobit sami doma. Odkaz je tady. Jsou tam ukázky včetně fotografií.

A ještě přidávám jedno skvělé video na ukázku. Klidně zavřete oči a nechte se unést na vlnách Hang Drumu.

Zdroj