Edgar Allan Poe je dodnes považován za jednoho z nejlepších dramatiků historie, a to především díky jeho legendární básni Havran a povídce Jáma a kyvadlo, které se zapsaly do srdcí mnoha příznivců hororové literatury. Nejen tvorba ale také život tohoto nekonvenčního tvůrce byl protkán mnoha zvláštnostmi.  Přinášíme vám nejzajímavější z nich.Článek také doprovází fotografie z filmu Havran, kde roli literáta ztvárnil herec John Cusack. Příběh pojednává o brutálních vraždách dvou žen, které se odehrají přesně podle povídek známeho spisovatele. Ten je proto zpočátku hlavním podezřelým. Později je však detektivem vyzván, aby mu pomohl záhadná úmrtí rozluštit.

2012, THE RAVEN

Rodiče Edgara A. Poea byli kočovnými herci. Jméno získal po princi Edgarovi ze Shakespearovy tragédie Král Lear, která se v té době často hrála v divadlech.

VARIOUS

Než vypustil do světa velkolepé dílo Havran, živil se psaním již dvacet let. Paradoxem je, že za dílo, které ho proslavilo, získal pouhých devět dolarů.

Sestrenice-Virginie-5

Ve 27 letech si vzal za ženu vlastní sestřenici jménem Virginie. V té době jí bylo 13 let, avšak do oddacího listu nechali zapsat 21.

ctyrka

Okolnosti jeho smrti jsou dodnes neznámé. V říjnu roku 1849 byl nalezen na ulici v bezvědomí a v cizím oblečení. O čtyři dny později zemřel. Úmrtní list však nebyl nikdy nalezen.

petka

Literární mág byl častým terčem kritiků. Ostře se o něm vyjádřil například Rufus Griswold, který ho popsal jako alkoholika a narkomana. Tento obraz osobnosti se následně ukázal jako zveličený, avšak ve společnosti se ujal.

Maska-cervene-smrti-7

K napsání povídky Maska rudé smrti ho inspiroval příběh jeho ženy, která onemocněla tuberkulózou.

pribehy

Příběhy Arthura Gordona Pyma jsou jeho jediným dokončeným románem. V knižní podobě vyšel v roce 1838. Vypráví o bizarní výpravě do Atlantidy a obsahuje prvky hororu, mystiky a fantastiky.

VARIOUS

Příjmení Allan dostal po adoptivních rodičích Johnovi a Frances, kteří si ho k sobě vzali po smrti jeho matky.

bouchacka

Poe sloužil jako voják v armádě pod jménem Edgar A. Perry.

socha

Studoval na škole ve Stoke Newingtonu v severní části Londýna.

manzelstvi

Několik let po smrti manželky Virginie se ucházel o ruku Sarah Rayster, která byla jeho láskou z dětství. Nikdy se však nevzali.

hor

Jeho velkými fanoušky byli americké hvězdy Roger Corman a Vincent Price. Filmové adaptace se díky tomu dočkalo těchto šest jeho děl: Havran, Zánik domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Historky hrůzy, Maska rudé smrti a Ligeina hrobka.

stin

Slavný umělec je pohřben v marylandském Baltimoru.

 Zdroj