Pohlédněte na chvilku do minulosti a podívejte se na historické fotografie, které vám prozradí něco více o dřívějších, poněkud ,,bizarních“, zaměstnáních. Pokrok procesu technického vývoje se mění se dne na den. Je dost možné, že povolání, které děláte právě vy, a nebo je pro vás běžné, za stovky let též zanikne.

Našel by se v dnešní době člověk, který by chtěl vykonávat některé z těchto zvláštních a dávno zaniklých povolání? Myslím si totiž, že by nebylo na škodu, vrátit se na jeden den do doby, kdy si lidé vydělávali na živobytí těmi nejstupidnějšími způsoby. V některých případech bylo jistě potřeba zatnout zuby a hrdost hodit za hlavu.

Stavěči kuželek – kluci, kteří pracovali až do půlnoci. Fotografie byla pořízena roku 1909, v době kdy dětská práce byla povinná v rozmezí od čtyř do patnácti let.

extinct-vintage-jobs-4-1

 

extinct-vintage-jobs-4-2

Lidský radar, i tak by se dala nazvat práce člověka pracujícího za těžkých podmínek. Jak správně tušíte, jeho úkolem bylo sledování a zaznamenávání nepřátelských letadel.

extinct-vintage-jobs-14-2

 

extinct-vintage-jobs-14-1

Dalším zvláštním zaměstnáním, patřícím však k těm příjemnějším, byl „lidský budík„. Tito lidé byli najímáni, aby zajistili ostatním lidem, že se včas vzbudí do práce.

extinct-vintage-jobs-5-3

 

extinct-vintage-jobs-5-1

 

 

extinct-vintage-jobs-5-2

Nebezpečná práce za extrémních podmínek vykonávaná „řezači ledu„. Když zamrzla voda v jezerech, řezači vyřezávali led a ten byl pak rozvážen a prodáván.

extinct-vintage-jobs-1-1

 

extinct-vintage-jobs-1-2

Krysaři, tak se nazývali lidé, kteří chytali krysy. Tito muži chránili město před nákazou, protože krysy byly v dřívějších dobách nejčastější příčinou chorob a obzvláště pak choroby nazývané černý mor.

extinct-vintage-jobs-2-1

 

extinct-vintage-jobs-2-2

 

extinct-vintage-jobs-2-3

 

The-rat-catchers-1900-s874x753-420938-580

Nejjednodušší způsob dopravy klád byl po vodě. Muži tak převáželi dříví po proudu řeky z těžebních míst do zpracovatelských oblastí.

Zaniklá-povolání-17

Lampář – osoba, která na ulicích dlouhou tyčí rozsvěcovala a zhasínala plynové lampy.

extinct-vintage-jobs-3-1

 

 

extinct-vintage-jobs-3-2

Manuálně pracující lidé v továrnách občas potřebovali popíchnout a naladit na „správnou“ vlnu. K tomu jim sloužil bavič nebo-li předčítač, který měl zabavit dělníky v halách.

extinct-vintage-jobs-7-2

 

extinct-vintage-jobs-7-1

 

zdroj