Kanaďanka Keri Smith je autorkou knih podporujících nevšední kreativní vyjádření lidí, a to i těch, kteří si o sobě myslí, že tvořit vůbec neumí. Nejznámější z nich je právě Wreck This Journal (Destrukční deník). Jedná se o knihu, v níž jsou nejrůznější nápady, jak ji kreativně zničit. Odmala nám jsou totiž vtloukány různé vzorce chování, mezi nimi i ten, že do knih se nekreslí. Keri Smith se tedy snaží tuto poučku v nás rozpustit. Kdo cítí jakýkoliv blok pustit se například do kreslení kávou, nebo braní si knihy s sebou do sprchy, právě ten tuto publikaci potřebuje nejvíc.

Od propíchávání stránky tužkou, po obtiskávání jídla se člověk začíná uvolňovat a propadá skutečnému tvoření. I když se první pokusy mohou zdát nepříjemné, nebo jejich výsledek neodpovídá očekávání, než knihu dokončíte, budete schopni se sami pustit do experimentálního tvoření i bez dalších pokynů, jakými nás Keri Smith v deníku bohatě zahrnuje.

Wreck This Journal Keri Smith

V samotném Wreck This Journal stojí upozornění na to, že se zašpiníte, možná skončíte zaplácaní barvou nebo jakýmikoli jinými látkami, namočíte se a možná budete truchlit nad tím perfektním stavem, v jakém jste knihu potkali poprvé. A možná také začnete vidět kreativní ničení všude okolo vás a třeba začnete žít bezstarostněji.

Každá stránka má bezpočet využití, komukoliv kdo přijde s knihou do styku, se v hlavě může zrodit nový nápad, jak nevšedně zaplnit prázdné stránky s pomocí daných pokynů. A kdo momentálně čelí tvůčímu bloku, tomu může být tento deník nápomocen na cestě za znovuobjevením kreativity.

Na konci vašeho tvůrčího cyklu s tímto neokoukaným průvodcem už byste v deníku původní čistý vzhled nehledali, bude totiž už jen těžko rozeznatelné, jak vypadal na začátku. Nabyde na objemu, desky změní vzhled, možná bude deformovaný a už nebude vonět jen papírem. Zjistíte, že jakékoliv tvoření má svůj účel, a i když svá díla možná na aukcích nevydražíte, alespoň se ve vás rozváže přesvědčení o tom, že umění je pro talentované lidi. Naopak. Každý je tvůrcem.

K Wreck This Journal také existuje jeho menší „kapesní“ verze – Wreck This Journal Everywhere. Ta je vylepšena o další možné způsoby kreativitního vyjádření, ať už jste doma, nebo na cestách. Není důvod omezovat svého tvůrčího ducha pouze na místa, na něž jsme zvyklí.