V Africe jsou lvi často považováni za obrovský problém. Lev nebo spíše lvice jsou skutečnými lovci, které mohou zničit živobytí malého zemědělce v krátkém čase. Stačí, aby si ulovili jednu dojnou krávu. Díky vynikající záchranné politice má Botswana velké množství volně žijících lvů – odhaduje se kolem 3 tisíc. Pro chudší farmáře je to ovšem složitá záležitost.

Neil Jordan, biolog z UNSW se tento problém snažil vyřešit. Jednou půl hodiny sledoval, jak lev loví impalu a zaujalo ho, že náhle svou kořist opustil – zrovna v okamžiku, kdy se antilopa otočila a podívala na svého lovce. Napadlo ho, že snad může být tím důvodem, proč nechal kořist utéct, oční kontakt. Proto začal uvažovat, zda by nakreslené oko na zadku zvířete lvici neodradilo. Mělo to stejný účinek?„Nejprve jsem této myšlence vůbec nechtěl věnovat pozornost, zdála se být velmi nezvyklá,“ připouští Jordan, „ale když jsme zkusili malý experiment, výsledky byly slibné – i když chápu, že to není nijak vědecky průkazné.“

V úvodní studii Jordan s jeho týmem nakreslil velké oči na třetinu stáda krav jedné farmy v blízkosti divoké zvěře. Výsledky byly povzbudivé. Lvi zabili tři z 39 „nepokreslených“ krav, ale ani jednu z 23 krav, kterým na zadek nakreslili oči.

Fotografie níže pořídil Ben Yexly z UNSW.

1-90 2-76 3-74 4-71 5-68