Jak přimět lidi, aby se více zajímali o klasického umění? Přidáním postav z Batmana do slavných obrazů, samozřejmě. Alespoň o tom je přesvědčen umělec Vartan Garnikyan z Los Angeles, který pomocí digitálního umění přetváří slavné obrazy do batmanovského stylu. „Je to můj způsob, kterým mohu přispět k rozvoji a udržování znalostí o klasických umělcích, jako jsou Van Gogh nebo Da Vinci. Možná se mýlím, ale nemohu si nevšimnout, jak je v dnešních dnech široká veřejnost lhostejná ke klasickému umění. Jakoby se každá generace zajímala o minulost méně a méně,“ popisuje umělec.

Měli jsme možnost s Vartanem Garnikyanem pro vás, naše čtenáře, udělat zajímavý rozhovor. Nahlédněte tak s námi do života tohoto šikovného umělce, kterému se záliba ve filmech stala osudnou. 

Prozradíte nám něco o začátcích vaší kariéry? A co vás nejvíce ovlivnilo k rozhodnutí být umělcem?

Pravdou je, že nejvíce mě ovlivnily filmy. Už 11 let pracuji pro filmová a herní studia jakými jsou Fox, Universal, Warner Brothers, Sony, Disney, Activision nebo Microsoft. Pracuji ve společnosti, která těmto studiím vytváří plakáty a celkový design. Já osobně navrhuji a vytvářím poutače do kin (některé z nich jsou i u vás v České republice). Navrhoval jsem takové filmy jako Temný rytíř, Avengers, Země zítřka, Mad Max: Zběsilá cesta a vlastně většinu filmů, které za posledních 11 let vyšly.  Před třemi lety jsem se pustil do vlastního umění. The Starry Knight byl můj první obraz. Trvalo mi několik měsíců, než jsem ho dokončil. Poté, co se obraz setkal s velkým úspěchem, jsem začal vymýšlet nové návrhy. Když jsem poprvé viděl film Temný rytíř, napadlo mě, že bych mohl udělat batmanovskou kolekci. U scény, kdy Joker jede autem a vyklání se z okna, mě ihned napadl obraz od Van Gogha. V ten moment mi přišlo, jakoby Joker a Van Gogh byli jedna a ta samá osoba.

Hello, Beautiful

Hello, Beautiful

Jako velkého fanouška Batmana se Vás musím zeptat: Které filmové zpracování Batmana máte nejraději?

Myslím, že většina lidí má jasno: Temný rytíř. Nejen kvůli Heathu Ledgerovi, který byl v roli Jokera neskutečný, ale také kvůli mému nejoblíbenějšímu režisérovi Christopheru Nolanovi. Jsem obrovský fanoušek Batmana a myslím si, že ho lidé milují díky záporným postavám. Jack Nicholson a Heath Ledger v roli Jokera, Danny DeVito v roli Tučňáka, nebo Michelle Pfeiffer a Anne Hathaway jako Kočičí žena, všechny ty postavy jsou úžasné. Temného rytíře jsem viděl asi dvacetkrát, a to si nedělám srandu.

Nedávno jste namaloval Jareda Leta jako Jokera, který se objeví ve filmu Suicide Squad. Co na novou vizáž Jokera říkáte?

Nejsem si moc jistý. Nevypadá to nejlíp, ale mám ohledně nového Jokera skvělý pocit. Jared Leto je excelentní herec a každý film s ním se mi moc líbil, takže mu věřím.

Screaming Leto

Screaming Leto

Který obraz z Vaší série máte nejraději?

Jednoznačně The Starry Knight. Nejen proto, že je nejoblíbenější u lidí, ale také proto, protože Van Gogh patří mezi mé nejoblíbenější umělce. A spojení tohoto umělce s mým oblíbeným filmem byl pro mě důležitý a vzácný okamžik. Proto ho tolik miluji.

The Starry Knight

The Starry Knight

Jak lidé reagují na vaši práci? Setkal jste se i s nějakými negativními reakcemi?

Většinou se setkávám jen s pozitivními reakcemi od lidí z celého světa. Píšou mi e-maily, ve kterých mi děkují a chválí moji dosavadní práci. Je to úžasný pocit! Ale pak jsou tu i lidé, kteří komentují mou práci se slovy: „Nejsi pravý umělec, jen pošpiňuješ klasické umění atd…“ Pravdou je, že jsem se rozhodl udělat tuhle kolekci proto, abych udržel znalost o klasických umělcích u mladší generace.

American Gotham

American Gotham

Pracujete nyní na něčem novém?

Nedávno jsem dodělal Jareda Leta jako Jokera a rozhodl se, že se na nějakou dobu přesunu k něčemu jinému. Nechci být znán jen jako „ten, který udělal Batmanovskou kolekci“, takže mým dalším kouskem bude obraz z filmu Klub rváčů.

The Creation Of Batman

The Creation Of Batman

Kde si vaše práce mohou lidé zakoupit?

V mém online obchodu, tam si můžete veškerou práci zakoupit. Další informace můžete najít na mém Instagramu nebo Facebooku.

Ještě bych vám chtěl moc poděkovat o zájem o mou osobu i práci. Přesně tohle mě dělá šťastným – ocenění a potkávání se lidmi z celého světa!  Děkuji!