Každý občas potřebuje vypadnout z běžného rytmu, sbalit si jen to nejnutnější a odtáhnout někam do divočiny. Divočiny ovšem ubývá, internet pokrývá i kadibudku na chalupě a díky mobilům vám může kdokoli zavolat až do postele. Každý to řeší jinak. Někdo se přizpůsobí a dívá se na videa na YouTube, i když ráno sedí na záchodě. O čem budu psát teď, to pro něj bude noční můra, ale taková místa skutečně existují! Jsou oblasti, kde není wi-fi a telefonní signál se dá chytit maximálně za komínem u souseda na kopci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ticho, klid a žádný signál. Pro někoho ráj, pro jiného horoucí peklo! (Foto: Archiv autora)

Jedním z těchto míst, navíc ne úplně z ruky jsou Jeseníky. Pokud se vám poštěstí dostat se na šikovné místo, kde končí signál mobilních vysílačů z české strany Slezska a kam ještě nedosáhne signál vysílačů z Polska, ocitnete se rázem v oblasti, která by mohla být krásnou kulisou pro americký horor s partou studentů uvězněných v horské chatě s vraždícím maniakem. Tahle oblast si ovšem nezasluhuje srovnání s „klišoidním“ pozadím pro filmovou vyvražďovačku. Je toho tady daleko víc.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ne jen motýlům se zde daří! Návštěvníky by mohl čekat ráj na zemi, kdyby tady nějací byli. (Foto: Archiv autora)

Ve chvíli, kdy překonáte prvotní šok z toho, že vám nefunguje internet, mobilní operátor to tady zapomněl pokrýt signálem a nikde kolem necinkají tramvaje a i autobus projede třikrát denně, můžete se začít věnovat tomu, co kolem vás je. Zmateně začnete běhat po okolí a hledat alespoň jednu čárku signálu… V tom vám to dojde. Můžete dělat cokoliv!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Při toulkách po horách zapomenete na všední starosti. (Foto: Archiv autora)

Možná si budete sami chtít zachovat tvář, na horskou túru (které tak ovšem nebudete říkat) budete vyrážet i s mobilem v ruce „co kdyby náhodou…“ To až do chvíle, kdy si přiznáte, že se vám to vlastně líbí. A tak procházíte vesnicí, které není konec, prohlížíte si stavení místních obyvatel, jejichž zahrady občas připomínající černou skládku nebo vrakoviště.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeden z exponátů v „betonové“ zahradě. Eva v ráji doprovázená hadem ještě před tím, než přišel o nohy. (Foto: Archiv autora)

Takže lezete po horách, díváte se kolem sebe a začíná vám být fajn, prostupuje vámi klid a pohoda a vůbec si neuvědomíte, že jste už prošli celé okolí. Viděli jste zahradu ohrazenou plotem ze starých lednic, ve které plní roli dveří vrak Škody 120 a na druhém konci vesnice pro změnu park lidového umění vytvořený bývalým betonářem z materiálu, který mu byl celou kariéru nejbližší – z betonu. Procházíte kolem zrušených pionýrských táborů, které se někdo v posledních letech snažil přeměnit na hotely, jen vždy pohořel na nedostatku možných klientů a to nechápete proč. Vždyť vám tady přece nic nechybí a telefonisti od telemarketingu? Těm je stejně jedno, že se vám zrovna nedovolali…