Antonie Lechér je česká umělkyně zabývající se šperkařstvím. Mimo jiné vytvořila projekt Seal ring, ve kterém se zaměřila na problematiku recyklace. V prstenech je zapečetěno semínko a jsou vyrobeny z bioplastu, ten se zhruba po čtyřech měsících začne rozkládat. Takže až vás šperk omrzí, stačí ho nechat třeba někde v lese, kde z něj vyroste rostlinka. Prsteny jsou tak nejen krásné, ale také chrání přírodu.

A co o sobě a své práci prozradila sama umělkyně?

Pokud jsem to správně pochopila, Vaše jméno je Adéla Antonie Slížková. Proč jste si vybrala umělecké jméno Antonie Lechér?

Na tuto otázku neodpovím. 🙂 Je to tajemství.

Jak dlouho se zabýváte šperkařstvím?

Autorskému šperku se věnuji krátce, okolo čtyř let.

tralala-483296176

Máte nějaký vzor ve svém oboru?

Nelze jmenovat jednoho člověka, lidé kteří mne ovlivňují, motivují a jsou mi jistou inspirací je na světě mnoho. Napadají mne tato jména Vladimír Tatlin, Frieda Dorfel, David Hakkens, Trinidad Conteranc, Tanel Veenre, Yusuke Yamamoto, Jessica Turrell.

tralala-483243776

Kde obvykle berete inspiraci?

Ze svého života. Všechny vizuální vjemy a zážitky, které jsou okolo každý den jsou obohacují. Potom se to vše tak hezky poskládá v mé hlavě a něco z toho vzejde. Moji práci nejvíce ovlivňuje moje niterní rozpoložení a tak každý šperk má jinou náladu. V poslední době dost narážím na otázku kolektivního myšlení. Něco vás přes den napadne a jste radostní, že to je zajímavý nápad a pak příjdete domů a zjistíte že už to někdo stihnul dříve než vy 🙂

tralala-1-2

Jak Vás napadlo vytvořit projekt Seal ring?

Prsten vznikl při mém studiu na škole kdy jsme měli zadání Pečetní prsten. Ráda si hraji se slovíčky a tak vznikl nápad udělat prsten, který se snaží svou myšlenkou poukázat na globální problematiku s produkcí plastového odpadu.

tralala-481259648

Pracujete na nějakém novém projektu?

Snažím se stále na něčem pracovat. Momentálně ve svém ateliéru dělám recyklační experimenty. Plast je úžasný materiál, kterého je všude dostatek a je free. Mám rozpracovanou sérii porcelánových šperků. A takovou šperk skládačku ze stříbra, kterou si každý den můžete poskládat zrovna tak jakou máte náladu. Nechte se překvapit 🙂