Marina Abramović je srbská umělkyně, známá pro své performance, o kterých se lidí stále baví i desítky let po jejích uskutečnění. Jednou z jejích nejznámějších performancí je beze sporu „Rhythm O“, která proběhla v roce 1974 v Neapoli. Umělkyně po dobu 6 hodin nehybně stála a dovolila lidem dělat cokoliv pomocí 72 předmětů, které byly položeny na stole. Některé z nich byly potenciálně bezpečné (růže, peří), a jiné ne (hřebíky, břity, nůž, nabitá pistole).Ze začátku se k umělkyni přibližovali jen fotografové, ale to, co se dělo následujících 6 hodin, bylo naprosto děsivé. Ačkoliv to začalo docela nevinně (lidé měnili polohu jejích rukou, otáčeli ji), situace se stala velmi rychle nebezpečnou. Jeden muž pořezal kůži u ní na krku. Během třetí hodiny z ní seřízli všechno oblečení a začali pomocí břitů a nože zkoumat její tělo. Ale Marina byla tak soustředěna na své práci, že by se nezačala bránit ani znásilnění, ani vraždě. Nakonec ji někdo vložil nabitou zbraň do ruky a nastavil ji tak, aby mířila na sebe.

„Cítila jsem se znásilněna, lidé ze mě seřízli oblečení, zapichovali mi šípy z růží do břicha, namířili mi nabitou zbraň do hlavy“, vzpomíná umělkyně.

Tato práce odhaluje děsivou stránku lidí, ukazuje, že každý může způsobit bolest za určitých podmínek. Ukazuje, jak je snadné ztratit soucit vůči člověku, který se naprosto nemůže bránit. Předvádí, že pokud vytvoříte určité okolnosti, většina „normálních“ lidí se očividně může stát velmi krutými.

Ve videu dole umělkyně vypráví o performance „Rhythm 0“.