Že nelze vytvářet příběhy pomocí „vystřihovánek“? Ale ano, lze a jsou nádherné…

V dnešní době, kde počítače, internet a moderní technika udávají často styl také v uměleckém světě se najdou i tvůrci, kteří se těmto vymoženostem zdárně vyhýbají. Ruční tvorba a originalita každého kousku jejich díla je pro ně vším. Mezi takové umělce patří i britský ilustrátor Robert Ryan, který rozvinul vystřihování z papíru v unikátní vizuální jazyk, který je současně staromódní, ale i velice moderní.

Robert se narodil v roce 1962 v Akrotiri na Kypru irským rodičům. Studoval výtvarné umění a polytechniku na Royal College of Art v Londýně. Postupem času se specializoval na sítotisk a především na papír a jeho detailní vyřezávání.

Se současným obnovením zájmu o řemesla, je jeho tvorba stále populární.

‘Do You have a secret place’

„Snažím se vyhýbat tomu, aby má díla vypadala současně“. Ryanovy výtvory jsou romantické, folklórní, občas naivní. Jsou plné výjevů z přírody včetně ptáčků, stromů a květin. Postavy ztvárňují spíše styl 40. a 50. let, a díky tomu působí tyto „příběhy“ tak kouzelně.

Spletité a velmi osobní ilustrace kreslí nejprve na papír a potom je pečlivě vyřezává. Křehké kompozice drží vizuálně i fyzicky pohromadě díky dekorativním okrajům. Součástí těchto ilustrací je téměř pokaždé jistý příběh, v němž lidé a slova ilustrují nějakou rozmluvu nebo situaci, které byly v Ryanově životě citově důležité.

‘Hammock’

‘Dreamed The Same Dreams’

Například série Museum of Us, vystavená v roce 2005 v Londýně, vypráví skrze obrázky ve vzpomínkovém albu příběh o vztahu s jeho ženou.

‘LADDERKISS’

‘We were only so small’

‘We Had Everything’

‘Where Are You’

‘You Are My Universe’

004

‘I still wish we had known each other as children’

robryanpants

‘Our Adventure’

Jelikož se práce Roberta Ryana snadno přizpůsobí do mnoha jiných médií včetně keramiky, textilu, bytových doplňků a dokonce i šperků, spolupracuje s různými umělci a designéry a jeho dílo tak získává další rozměr. V průběhu let spolupracoval například s Paulem Smithem, Liberty of London, Tatty Devinea a Vogue. Jedna z jeho papírových ilustrací se také stala hlavním motivem na přebalu alba Nightbird skupiny Erasure.

RobRyanLuLu2

Robert vystavoval hojně po celé Velké Británii i na mezinárodní úrovni. Napsal a ilustroval také několik knih: This Is For You’, ‘A Sky Full Of Kindness’ a nejnověji trilogii ‘The Invisible Kingdom’, ‘The Kingdom Revealed’ a ‘The Invincible Kingdom’. Se svou rodinou žije a pracuje v Londýně.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit