Historie této skupiny se začala psát roku 2006. Neznáte ji? Nejste sami.
Pokud se vám náhodou někdy stane, že Two Seps Form Hell objevíte, zcela jistě budete velmi překvapeni. Nejedná se totiž o metalovou kapelu, jak si spoustu nezúčastněných myslí. Jde o skladatele Thomase Bergersena a Nicka Phoenixe, kteří tvoří tzv. epickou hudbu. Tento žánr je poněkud neznámý, respektive spousta lidí ani netuší, že se řadí do samostatného stylu a chybně jej nazývá „vážnou hudbou“. Pokud byste chtěli bližší indicii, jak epickou hudbu poznat, vzpomeňte si na hudbu k Pánu prstenů, neboť na ní Howard Shore udělal velký a mistrovský kus práce. Teď ale k samotnému Two Steps From Hell (dále používám zkratku TSFH).
Je spoustu filmů, kde TSFH můžeme zaslechnout. Upoutají nás více či méně, každopádně vždy dají snímku tu správnou duši. Pro duo Phoenixe a Bergersena je signifikantní obrovský orchestr, který jakoby se na vás skláněl a táhnul vás přesně tam, kam skladatelé chtějí. Používají výrazné housle a majestátní sbory, které zpívají smysluplné texty v angličtině a dalších jazycích (např. skladby Rada a Colors of love jsou v bulharštině). A ačkoliv se TSFH specializuje na styl spíše do fantasy, neztrácí se ani v hudbě pro Sci-Fi filmy. Za zmínku stojí určitě to, že s TSFH hraje i Capellen Orchestra – český orchestr v čele s Petrem Pololáníkem jako dirigentem (podíleli se například na albech Dynasty, Legend, Invincible, Illusions a další).
Krom toho, že Bergersnovu a Phoenixovu torbu můžeme slýchat v Autosalonu, postřehneme ji i ve filmech jako:

  • Anna Karenina – konkrétně skladba Nero
  • Avengers
  • Piráti z karibiku
  • Harry Potter

a mnoho dalších…

Thomas ovšem občas tvoří tak trochu na vlastní pěst, sólově opouští středověký charakter většiny skladeb TSFH a pouští se do zcela nových stylů tvorby. Tento velmi talentovaný pětatřicetiletý umělec se narodil v norském Trondheimu a již jako malý chlapec vykazoval mimořádný hudební talent. Nikdy ho příliš nebavilo přehrávat cizí skladby, a tak už od mládí tvoří nové, originální melodie.
Pohrává si s folkovými náměty z jiných zemí (překvapivě ho dost interesují slovanské kultury, nicméně skladbou věnovanou Moravě byla většina národa mírně zklamaná, neboť to český folk připomíná jen místy), obzvláště krásné kousky vznikly právě z bulharských námětů, kdy snad jako nejpovedenější můžeme označit Radu.

Nick Phoenix, narozen v Londýně roku 1967, nedávno napsal knihu, kterou doprovází album TSFH pod názvem Colin Frake on Fire Mountain, kde stojí za to si povšimnout opravdu zajímavého dílka Hadrian’s Demon, které se jakoby vymyká tomu, co na skupině důvěrně známe. Housle jsou ostré, místy se jich můžeme až leknout. Pozadí je dramatické jako před bouří… kdesi za obzorem duní hromy plné síly, ale blesky jsou ještě daleko.

Od svého vzniku prošlo TSFH neskutečnou proměnou a stalo jedním z nejlepších producentů filmové hudby na světě. Heslo skupiny je „Music makes you braver“ (hudba tě činí odvážnějším), což je zcela oprávněně.

Faktem je, že v televizi, vystoupení gymnastek a jiných sportovních událostech míjíme TSFH na každém kroku. Málokdo ví, že skladba Heart of Courage byla použita na OH v Londýně jako znělka pro finále atletiky. Spoustu umělců používá jejich hudbu jako podkres pro svá videa…
Láká vás to hodně? Pojďme si tedy poslechnou pár magických skladeb, které vzešly z desetileté spolupráce Nicka Phoenixe a Thomase Bergersena.

    • jedna z nejpopulárnějších skladeb TSFH vůbec

  • opravu démonická skladba, kde si housle „vystřihl“ sám Bergersen

  • již zmiňovaná Spirit of Moravia. No posuďte sami, kde tam slyšíte něco moravského?

  • legendární Heart of Courage, nejznámější skladba TSFH

  • přiklad klasické energické hudby, která vzniká v útrobách TSFH
Skupina v současné době sídlí v Los Angeles, kde nadále aktivně tvoří nová alba. Jedno z jejich posledních alb Battlecry bylo předzvěstí nejepičtějšího alba, které kdy vydali. Očekávání celého světa se uspokojivě splnilo.
Pokud vás hudba zaujala, více si můžete poslechnout na oficiálním YouTube kanále.