Když v daleké Číně, v kraji Guilin, dojde na rybaření, neberou rybáři do rukou pruty a udice. Místo nich používají pradávný způsob rybaření, který využívá instinkty ptáků kormoránů. Tato metoda se v Číně začala používat někdy okolo roku 960 n.l. Za rozbřesku vyráží k rybolovu muži v bambusových loďkách vybaveni na provazu připoutanými kormorány.
Když dorazí na místo rybolovu, zbytek práce už odvedou ptačí pomocníci. Se smyčkou kolem krku se noří do mělkých vod. Smyčka jim brání v polknutí chycené ryby a zároveň je donutí takový úlovek vydat zpět. Ptačí lovci dostanou na konci rybolovu menší ryby jako odměnu.
Ruská fotografka Viktoriia Rogotneva byla svědkem toho prastarého způsobu rybaření na řece Li, a tak v době, kdy muži lovili, pořídila sérii fotografií zachycující krásu okolní krajiny. Tato metoda rybolovu je v dnešních dnech tak ojedinělá, že se vlastně více něž o rybolov jedná o turistickou atrakci.
Inspiroval vás tento článek k cestě kolem světa se zastávkou v Číně? Mít příležitost, zkusili byste si tradiční rybolov, nebo ho raději pouze sledovali?