Street art je nádherná věc, pokud se dělá poctivě a srdcem, ostatně jako všechno. Portugalský umělec jménem Artur Bordalo vystupující pod přezdívkou Bordalo II je pouliční umělec, který má již v této oblasti bohaté zkušenosti. Pokud vám následující galerie jeho instalací připadá povědomá, máte pravdu. O Arturovi jsme již několikrát napsali, ovšem dobrých umělců není nikdy dost. Bordalo II používá ve svém pojetí street artu pouze barvy a recyklovaný materiál z odpadu nejrůznějšího druhu. Rychlou úpravou potom vytváří nejčastěji instalace v podobě zvířat. Mezi materiál, který při své práci používá, zahrnuje pneumatiky, hadice, proražené nárazníky apod. Artur je schopný vytvořit ohromné dílo takřka z čehokoli, co už bylo jednou použito. Z materiálu, který by se jinak už dávno válel na skládce, dokáže vyrobit peří nebo srst, mnohdy i celý trup. Vzdává tak hold celé fauně, která je lidským bezohledným chováním zasažena.

Arturova díla jsou umístěna v různých zákoutích, na sídlištích, v zapomenutých uličkách, na poničených stěnách bytových domů, v podchodech a jiných podobných místech. Možná vás už napadlo, že za celou jeho snahou asi bude něco vyššího. Máte pravdu! Tento pouliční umělec chce svými instalacemi poukázat na neustále se zhoršující životní prostředí. Na to, že lidé vyhazují věci, které by ještě klidně mohli používat, a tak přeměňují prostředí, ve kterém žijeme, v jednu obrovskou skládku. Když už Artur nějaké dílo tvoří, dělá to s rozmyslem a jediným účelem. Předmětem jeho tvoření je vždy zvíře, které v dané lokaci před příchodem člověka žilo a právě díky člověku už tomu tak není. Dát zvířatům tvář a odpadkům formu. Tato iniciativa by měla docílit toho, že spotřebitelé začnou uvažovat nad tím, co nakupují a zda věci, které vlastní nyní, nestačí ještě ke svému účelu. Arturova kreativní práce působí také jako osvěta v oblasti recyklace.

street art

Mýval – dílo speciálně vytvořené pro aktuální výstavu „Pânico, Drama, Terror“

street art

Mýval – detail

street art

Kamufláž, Braganca

street art

Gecko, Lisabon

street art

Grabb it

street art

Tukan, instalace v Berlíně

street art

Instalace nazvaná Ptačí hlídka

Jak už bylo avizováno výše, street art tohoto umělce z Portugalska se již na našem webu objevil. Pokud se vám jeho práce líbí, neváhejte navštívit i naše starší články o tvorbě tohoto autora: Portugalský street art umělec přetvořil odpadky v nádhernou sovu a Umělec Bordalo II dokázal v ulicích Lisabonu přivést odpadky zpět k životu.