Lidé zkrátka milují technologie, především ty nové. Větší obrazovky, rychlejší procesory, štíhlejší profil. Ale co se stane našim starým mobilním telefonům, počítačům a televizím? Některé skončí na místě jako je Agbogbloshie – ohromné toxické skládce v Ghaně. Z bývalých mokřadů je dnes kilometr dlouhé pohřebiště počítačů, ledniček a jiného odpadu, kterému místní lidé neřeknou jinak, než Sodoma Gomora.

Německý fotograf Kevin McElvaney zdokumentoval lidi, kteří riskují své životy a chodí sem sbírat měď a další cenné součástky, aby si vydělali. Mladí ve věku 7 – 25 let se tu prodírají odpadky a často zakládají oheň, aby z materiálů odstranili gumu a plast. Obvykle jsou velmi chudí a Agbogbloshie pro ně představuje příležitost, jak si rychle vydělat. Pracují holýma rukama, s žabkami na nohou, vdechují jedovaté výpary – průměrně za ubohých $2.50 za den. Není žádnou výjimkou, že si odtud odnesou problémy s dýcháním, nespavost, urputné bolesti hlavy nebo dokonce závažnější onemocnění. Aby si však nemocní mohli dovolit léky, často se na skládku vrací. „Je to začarovaný kruh,“ nechal se slyšet fotograf. Pro své portréty využil pozadí, které připomíná děsivě apokalyptickou scénu. Jeho cílem je upozornit na to, jak závažný problém skládky představují.

Sodoma Gomora: Místo, kam naše počítače chodí umírat

Rahman Dauda (12)

Sodoma Gomora: Místo, kam naše počítače chodí umírat

Adjoa (9)

ADAM LATIF (21)

Adam Latif (21)

MOHAMMED CAMARA (20)

Mohammed Camara (20)

BABA SALIFU (15)

Baba Salifu (15)

ADAM NASARA (25)

Adam Nasara (25)

KWABENA LABOBE (10)

Kwabena Labobe (10)

JOHN MAHAMA (21)

John Mahama (21)

WIRED_Agbogbloshie_-10-1024x683

Abdul Salam (18)

ALHASSAN ADAMS (19)

Alhassan Adams (19)

WELLU SEREGIOUS (33)

Wellu Seregious (33)

Přestože elektronický odpad představuje veliký problém, skládky nemizí. Jen v minulém roce celý svět vyřadil 46 milionů tun zařízení. Recyklovat se podařilo méně než jednu šestinu. Tato čísla budou zřejmě každým rokem zoufalejší: v roce 2018 se očekává 55,1 milionů tun dalšího elektronického odpadu.